Մեկնարկել է Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Կինոյի տան դահլիճում տեղի է ունեցել Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա է եղել և ելույթով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով փառատոնը նոր համագործակցությունների հաստատման, համատեղ ծրագրերի իրագործման, ոլորտային քննարկումների կայացման տեսանկյունից:
Նախարարի տեղակալի դիտարկմամբ՝ Երևանի միջազգային կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոնը մշակութային կյանքի ամենակայացած իրադարձություններից է.
«Փառատոնը նպաստում է մշակույթի տնտեսականացմանը, ինչը պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Ուրախալի է արձանագրել, որ ամեն տարի ընդլայնվում է փառատոնի աշխարհագրությունը. այս տարի ունեցել ենք հայտեր 95 երկրից, ինչը բացառիկ ցուցանիշ է: Կինոարտադրության ոլորտում այսօրինակ նախագծերը թույլ են տալիս ընդլայնել մշակույթի սահմանները՝ որպես շուկա դիտարկելով ամբողջ աշխարհը և ներկայանալով այնպիսի արտադրանքով, որը համահունչ է աշխարհի պահանջներին»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փոխնախարարի խոսքերն են մեջբերված նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դանիել Դանիելյանը կարևորել է փառատոնը նաև մշակութային ապակենտրոնացման տեսանկյունից։ Բացի Երևանից, փառատոնն անցկացվում է նաև մարզերում. այն արդեն իսկ անցկացվել է Տավուշի, Սյունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերում, իսկ այս տարի տեղի կունենա նաև Գյումրիում: Փառատոնն ունի նաև կրթական բաղադրիչ. նախատեսվում են ստեղծագործական հանդիպումներ, ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ, շնորհանդեսներ, փորձի փոխանակում։
Դանիել Դանիելյանը կարևորել է մշակութային ժառանգության պահպանումը՝ կարևորելով նաև շարունակաբար զարգացումը: Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր գործընկերներին համատեղ աշխատանքի և հաջող արդյունքի համար:
Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Գուժ Թադևոսյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է ստեղծել հարթակ՝ բացահայտելու երիտասարդ նոր անունների, որոնք կունենան ինքնադրսևորվելու, իրենց ստեղծագործությունները ցույց տալու, տարբեր ծրագրերի միջոցով մեծ աշխարհին ներկայանալու հնարավորություն: Նա շնորհակալություն է հայտնել աջակից բոլոր կողմերին, որոնք նպաստում են հայկական կինոյի զարգացմանը:
Փառատոնի բացումն ազդարարվել է «Մշուշը վերացել է» (ռեժիսոր՝ Սեյեդ Ալի Ղասեմի, Իրան) ֆիլմով:
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը: Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է։

The grand opening ceremony of the 9th Yerevan International Short Film Festival took place on Friday at the Cinema House.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Daniel Danielyan delivered a speech at the event, emphasizing the importance of the festival in terms of establishing new cooperation, implementing joint projects, and holding professional discussions.
According to the Deputy Minister, the Yerevan International Short Film Festival is among the country’s most established cultural events.
“The festival contributes to the commercialization of culture, which is a priority of state policy. It is encouraging to note that the geography of the festival expands every year; this year we received applications from 95 countries, which is an exceptional figure. Such projects in the film industry allow for the expansion of cultural boundaries, viewing the entire world as a market and presenting a product that meets global demand,” the ministry quoted Mr. Danielyan as saying in a press release.
Deputy Minister Danielyan also highlighted the festival’s importance in terms of cultural decentralization. In addition to Yerevan, the festival is also held in the regions; it has already taken place in Tavush, Syunik, Lori, Kotayk, and Gegharkunik, and this year it will also be held in Gyumri.
The festival also has an educational component, including creative meetings, film screenings and discussions, master classes, round tables, presentations, and experience-sharing events.
Danielyan also emphasized the importance of preserving cultural heritage while ensuring its continuous development, thanking all partners for their joint work and successful outcomes.
Guzh Tadevosyan, Director of the Yerevan International Short Film Festival, said the aim of the festival is to create a platform for discovering new young talents, giving them the opportunity to express themselves, present their work, and reach wider international audiences through various programs. He thanked all supporting partners who contribute to the development of Armenian cinema.
The opening film of the festival was Haze Over, an Iranian production directed by Seyed Ali Ghasemi.
The festival is held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia. The main sponsor is the Yerevan City Hall. Admission to all events is free.