Ուրուգվայում մարվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նամականիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարության հանդիսությունների սրահում ապրիլի 7-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նամականիշի մարման հանդիսավոր արարողությունը, որը նախաձեռնվել էր Ուրուգվայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ռուբեն Աբրահամյանի և Ուրուգվայում Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Հակոբ Քլենիջյանի կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան, սպորտի և զբոսաշրջության հարցերի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանը, Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետ Անա Օլիվեյրան, Փոստային ծառայության ղեկավար Սոլանժ Մորեյրան, Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը, ուրուգվայցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դեսպաններ, գիտական և ակադեմիական լայն շրջանակների և ուրուգվայահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Ելույթներով հանդես են եկել Փոստային ծառայության նախագահ Սոլանժ Մորեյրան, սպորտի և զբոսաշրջության հարցերի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանը, Ուրուգվայում Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Հակոբ Քլենիջյանը, ովքեր, ընդգծելով Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության դերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում, բարձր են գնահատել և շնորհակալություն հայտնել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու համար Ուրուգվայի կողմից նամականիշի թողարկումը:
Արարողության գլխավոր բանախոսը՝ Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոան, վերահաստատել է Ուրուգվայի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում: Իր խոսքում նա, մասնավորապես, նշել է. «Ուրուգվայը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը և իր ամբողջական զորակցությունը հայտնում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պայքարում: Ուրուգվայն առաջին պետությունն էր, որ 50 տարի առաջ օրենքի ուժով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Դա մեծ քայլ էր մի պայքարում, որը շարունակվում է մինչ այսօր»:
Իր խոսքում Ռոդոլֆո Նին Նովոան բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերն ու նշանակությունը Ուրուգվայի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Ուրուգվայի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև հայ-ուրուգվայական երկկողմ հարաբերություններին, իրականացված բարձր մակարդակի այցելություններին, ստորագրված համաձայնագրերին: Այս կապակցությամբ Ռոդոլֆո Նին Նովոան ընդգծել է երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի պահանջի վերացման մասին համաձայնագրի նշանակությունը, ինչպես նաև տնտեսական, սոցիալական, առևտրային, մշակութային և քաղաքական ոլորտներում առկա ներուժն ու համագործակցության զարգացման և ամրապնդման կարևորությունը:
Ուրուգվայի ԱԳ նախարարն իր ելույթը եզրափակել է հետևյալ խոսքերով. «Այս նամականիշը հարուստ է իմաստով և զգացմունքներով, քանի որ այն հարգում է բոլոր զոհերի հիշատակը Ցեղասպանության դաժան հանցագործության, որից մենք խորշում և որը մենք դատապարտում ենք»:

Stamp devoted to Armenian Genocide Centennial redeemed in Uruguay
YEREVAN, 9 APRIL, ARMENPRESS. On April 7, the stamp devoted to the Armenian Genocide Centennial was redeemed during a solemn ceremony held at the ceremonies hall of the Ministry of Foreign Affairs of Uruguay. The ceremony was organized by Honorary Consul of the Republic of Armenia in Uruguay Ruben Abrahamyan and Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Uruguay, Archbishop Hagop Klenijian.
As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, among those attending the event were Minister of Foreign Affairs of Uruguay Rodolfo Nin Novoa, Minister of Sport and Tourism Liliam Kechichián, Mayor of Montevideo Ana Oliveira, Head of the Postal Service Solange Moreira, Ambassador of the Republic of Armenia to Argentina Alexan Harutyunyan, high-ranking Uruguayan officials, public and political figures, Ambassadors, wide circles of scientists and academics, as well as members of Uruguayan-Armenian community organizations and journalists.
The speakers underscored the role of the Eastern Republic of Uruguay in international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and praised and expressed gratitude for the issue by Uruguay of a stamp to pay tribute to the victims of the Armenian Genocide.
The keynote speaker, Minister of Foreign Affairs of Uruguay Rodolfo Nin Novoa reaffirmed Uruguay’s position on the Armenian Genocide and particularly mentioned:“Uruguay reaffirms its position, condemning the Armenian Genocide and expressing its full support to the struggle for international recognition of the Armenian Genocide. Uruguay was the first country to recognize by law the Armenian Genocide 50 years ago. It was a big step in this struggle that continues to this day.”
In his speech, Rodolfo Nin Novoa also praised the role and significance of the Armenian community in public and political life in Uruguay.