60-ամյա նորվեգուհին համաշխարհային ռեկորդ Է սահմանել՝ 60-ժամ երգեհոն նվագելով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգացի երգեհոնահարուհի Նինա Իրսլինգերը սահմանել Է այս գործիքով նագելու տեւողության համաշխարհային ռեկորդ՝ ստեղնաշարի առջեւ անցկացնելով 60 ժամ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Նորվեգիայի հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան:
Նոր համաշխարհային ռեկորդի հեղինակը, ռեկորդ, որը շուտով պետք Է գրանցվի Գինեսի ռեկորդների գրքում, եկեղեցու երգեհոնի ստեղնաշարի առջեւ Է դիմավորել իր ծննդյան 60-ամյակը՝ վաղօրոք որոշելով, որ նվագելու յուրաքանչյուր ժամը կնվիրի կյանքի ապրած մեկ տարուն: Իրսլինգերի խոսքով, որը կարճատեւ դադարներ Է տվել ուտելու եւ հանգստանալու նպատակով, իր համար ամենաբարդը եղել Է առանց քնի մնալը: Երկու գիշեր անընդմեջ նա իրեն թույլ Է տվել նիրհել սոսկ 35-ական րոպե: Կնոջը քաջալերել են հարազատները, բարեկամները եւ Նորվեգիայի Արենդալ քաղաքի Սուրբ Երրորդության եկեղեցու ծխականները, որն ընտրվել Է համերգի համար:
Չնայած այն բանին, որ Իրսլինգերը, որն այժմ դպրոցում ուսուցչուհի Է աշխատում, հոգեւոր երաժշտության կատարման հարուստ փորձ ունի, գրեթե եռօրյա կատարման համար ընտրել Է Beatles-ի, Bee Gees-ի, ամերիկացի երգիչ Պրինցի եւ Secret Garden նորվեգա-իռլանդական դուետի ստեղծագործությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Норвежская органистка установила мировой рекорд, исполнив 60-часовой концерт
Норвежская органистка Нина Ирслингер установила мировой рекорд по продолжительности игры на этом инструменте, проведя за клавиатурой 60 часов. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщает Норвежская вещательная корпорация.
Обладательница нового мирового рекорда, который вскоре должен быть занесен в книгу рекордов Гиннесса, встретила за клавиатурой церковного органа свой 60-й день рождения, заранее решив, что каждый час музицирования приурочит к одному прожитому году жизни. По словам Ирслингер, делавшей небольшие перерывы на еду и отдых, самым сложным для нее было обходиться без сна. Две ночи подряд она позволяла себе лишь подремать по 35 минут. Женщину подбадривали родственники, друзья и прихожане церкви Троицы в норвежском городе Арендаль, которая была выбрана для концерта.
Несмотря на то, что у Ирслингер, которая сейчас работает школьным учителем, есть богатый опыт исполнения духовной музыки, для почти трехдневного концерта она выбрала произведения Beatles, Bee Gees, американского певца Принца и норвежско-ирландского дуэта Secret Garden.