Սատարենք Եվրոպական խաղերի մասնակից հայ մարզիկներին
ԱՐՏԱՇԱՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մարտականորեն ենք տրամադրված օլիմպիական խաղերի մասնակցությանը. անկախ մարզաձեւից` խաղերին պետք է մասնակցի լավագույնը, ուժեղագույնը, լինի ուժեղ կամքի տեր, մարտունակ ու դիմադրող մարզիկ»,- այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արարատի մարզի մենամարտային մարզաձեւերի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հախումյանցը:
Նա Բաքվի խաղերի հարթակը համեմատեց մարտի դաշտի հետ. «Ցանկացած մարզիկ զինվորի նման պատրաստ է մենամարտելու. զինվորը` մարտադաշտում, մարզիկը` մարզադաշտում: Իսկ եթե Բաքվում հակառակորդը հանկարծ հոգեբանորեն ազդի, ասեմ, որ Արցախի վրա հոգեբանորեն ազդել է ողջ աշխարհը»: Իսկ մրցավարներին ֆեդերացիայի նախագահը համեմատեց միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ միեւնույն ժամանակ ընդգծելով, որ ցանկացած պարագայում հայն ինքը, ապավինելով իր ուժերին, կարողացավ ազատագրել պապենական հողերը: «Եվ այդ պայքարը եղել է հանուն կյանքի: Այդ տեսանկյունից Բաքվում շրջապատված ենք լինելու ադրբեջանցիներով, թուրքերով: Պետք է պատրաստ լինենք, մարզական հաղթանակների պատվին մեր դրոշը բարձրացնելով՝ ապացուցենք աշխարհին, որ հայ ազգը իրավունք ունի ապրելու ազատ եւ անկախ»,-նկատեց նա:
Անդադառնալով հայ մարզիկների անվտանգությանը, Հախումյանցն ասաց, որ պետք չէ մտածել, ընկճվել դրանից: «Հազիվ թե բարբարոսություն ու նենգություն տեղի ունենա: Հին ժամանակներում էլ պատերազմները դադարեցվել են օլիմպիական խաղերի ընթացքում:»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է խաղերին ընդհանրապես մասնակցելուն, Հախումյանցն ընդգծեց, որ չեն վախենում նմանատիպ դժվարություններից, եւ պատրաստ են ցանկացած նետած ձեռնոցի պատասխան տալու: «Ընտրական փուլին մասնակցելուց հետո ողջ ժողովուրդը մարզիկների կողքը պետք է կանգնի, նրանց սատար լինի հոգեբանորեն, որպեսզի մարզիկներն էլ լավագույնս հանդես գալու հնարավորություն ունենան»,-ընդգծեց նա:
Արարատի մարզը օլիմպիական խաղերում սամբո մարզաձեւում կներկայացնի իր մարզիկին, որի անունը հայտնի կդառնա ընտրական փուլից հետ:

Поддержим армянских спортсменов на Европейских играх
«Мы имеем боевой настрой к участию в Олимпийских играх; независимо от вида спорта, в играх должен участвовать лучший, сильнейший, волевой, боеспособный и сопротивляющийся спортсмен»,- сказал в беседе с «Арменпресс» председатель Федерации боевых искусств Арарата Артур Ахумян.
Он сравнил арену Бакинских игр с полем боя. «Любой спортсмен готов сражаться, как воин: оба – на арене. Если в Баку противник начнет давить на психику, скажу, что на психику Арцаха давит всеь мир», - сказал он. Судей Артур Ахумян сравнил с представителями международных организаций; однако армянин сам, уповая на свои силы, смог освободить землю предков. «В Баку мы будем окружены турками и азербайджанцами. Мы должны быть готовы спортивными победами, поднимая знамя нашей родины, доказать миру, что армянский народ имеет право жить свободно и независимо»,- сказал Артур Ахумян.
По вопросу безопасности спортсменов Артур Ахумян сказал, что не надо переживать и падать духом. «Вряд ли произойдет варварство и подвох. И в древности войны прекращали на время Олимпийских игр»,- сказал Артур Ахумян.
«После отборочного тура весь народ должен встать рядом со спортсменами, поддержать их морально, чтобы они смогли проявить себя»,- сказал он.
Араратская облать представит на игры своего самбиста; имя его станет известно после отборочного тура.