Կիպրոսի խորհրդարանի որոշումը փոքրիկ մխիթարանք է 1.5 միլիոն նահատակների հոգիներին. կիպրահայ գործիչ
ՆԻԿՈՍԻԱ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը շատ կարեւոր որոշում է եւ հատկանշական քայլ, որը մասամբ կմխիթարի Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ նահատակների հոգիները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը` նշելով: «Սրտանց շնորհակալություն եմ հայտնում խորհրդարանի իմ պաշտոնակիցներին, իրենց կատարած այս հատկանշական քայլի համար` հուսալով, որ այս որոշմամբ մասամբ մխիթարել ենք մեր 1,5 միլիոն եղբայրների եւ քույրերի, մեր հավատքի եւ ազգի նահատակների ոգիները»:
Կիպրոսի խորհրդարանում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում միաձայն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Կիպրոսում Ցեղասպանությունը ժխտողները կպատժվեն հինգ տարվա ազատազրկմամբ եւ կվճարեն տուգանք 10 հազար եվրոյի չափով: Կիպրոսը Եվրոպայում 4-րդ պետությունն է Հունաստանից, Սլովակիայից եւ Շվեյցարիայից հետո, որ քրեականացնում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

Cypriot Parliament’s decision will partially console the souls of the 1.5 million martyrs: Cypriot-Armenian figure
NICOSIA, 2 APRIL, ARMENPRESS. The passage by the Parliament of Cyprus of the draft law criminalizing the denial of the Armenian Genocide was a very important decision and noteworthy act that will partially console the souls of the 1.5 million innocent martyrs of the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, this is whatstate representative of the Armenian community of Cyprus, MP Vartkes Mahdessianannounced, mentioning:“I express my heartfelt gratitude to my colleagues in parliament for this noteworthy act with the hope that this decision will partially console the souls of our 1.5 million brothers and sisters, those who died for our faith and nation.”
Based on the results of an April 2 voting, the Parliament of Cyprus unanimously passed the draft law criminalizing the denial of the Armenian Genocide. Those who deny the Armenian Genocide will be punished with five years of imprisonment and a 10,000 Euro fine. Cyprus is the fourth country in Europe to criminalize the denial of the Armenian Genocide after Greece, Slovakia and Switzerland.