Երկրագնդի ամենածեր բնակչուհին Օբամային հրավիրել Է իր ծննդյան տարեդարձին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Արկանզասի նահանգի բնակչուհի Գերտրուդա Ուիվերը, որը 2015 թվականի ապրիլի 1-ին պաշտոնապես դարձել Է Երկրագնդի ամենատարեց կինը, երկրի նախագահ Բարաք Օբամային հրավիրել Է մասնակցելու իր ծննդյան տարեդարձի երեկույթին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Associated Press-ը:
Հանդիսությունը կայանալու Է հուլիսի 4-ին. այդ օրը ամերիկուհին կդառնա 117 տարեկան: Ինչպես գրում Է գործակալությունը, Օբամայի ընկերակցությամբ ծննդյան օրը նշելը միշտ Էլ եղել Ուիվերի նվիրական երազանքը:
«Նա իսկապես ցանկանում Է հանդիպել նախագահին: Նա երկու անգամ քվեարկել Է Օբամայի օգտին, եւ դա պարզապես նրա երազանքն Է»,-պատմել են առողջության եւ վերականգնման կենտրոնում, որտեղ ապրում Է Գերտրուդան:
Կենտրոնի աշխատակիցներից մեկը նշել Է, որ անցյալ տարի Օբամային արդեն ուղարկվել Է Ուիվերի ծննդյան օրվա հրավերը, բայց բարձրաստիճան հյուրը չի ժամանել: Այս տարի կուղարկվի եւս մեկը:
Ապրիլի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Ճապոնիայում 117 տարեկան հասակում վախճանվել Է նախորդ տարիքային ռեկորդակիրը՝ 117-ամյա Միսաո Օկավան: Նա սրտի կանգից մահացել Է Օսակայի ծերանոցում, որտեղ ապրում Էր վերջին մի քանի տարիներին:

Самая старая жительница Земли пригласила Обаму на день рождения
Гертруда Уивер из штата Арканзас, которая официально стала самым пожилым человеком Земли 1 апреля 2015 года, пригласила президента США Барака Обаму на вечеринку по случаю своего дня рождения. Как передает Арменпресс, об этоминформируетAssociated Press.
Торжество состоится 4 июля, в этот день американке исполнится 117 лет. Как сообщает ИА, празднование дня рождения в компании Обамы всегда было заветным желанием Уивер.
«Она действительно хочет встретиться с президентом. Она дважды голосовала за него, и это просто ее мечта», — рассказали в центре здоровья и реабилитации, где живет Гертруда.
Одна из сотрудниц центра отметила, что в прошлом году Обаме уже было отправлено приглашение на день рождения Уивер, но высокий гость не приехал. В этом году будет выслано еще одно.
1 апреля стало известно, что в Японии в возрасте 117 летскончаласьпредыдущая возрастная рекордсменка, 117-летняя Мисао Окава. Она умерла в доме престарелых в Осаке, где проживала последние несколько лет, от остановки сердца.