Կառլ Լագերֆելդի կատուն մեկ տարում 3 մլն եվրո Է վաստակել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոդելագործ Կառլ Լագերֆելդի Շուպետ մականունով կատուն 2014 թվականին 3 մլն եվրո Է վաստակել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դիզայներն ինքը պատմել Է The New York Magazine-ին տված հարցազրույցում:Անցյալ տարի Շուպետը մասնակցել Է երկու գովազդային արշավի՝ Opel Corsa ավտոմեքենայի եւ կոսմետիկայի ճապոնական Shu Uemura ապրանքանիշի:
Լագերֆելդի խոսքով՝ ինքն իր կատվին թույլ չի տվել նկարահանվել սննդամթերքի եւ բանջարեղենի գովազդում: «Նա բացառիկ Էակ Է: Մարդու նման Է: Բայց լավ Է, որ նա լռում Է»,-հայտարարել Է դիզայները: Լագերֆելդը նաեւ հավելել Է, որ իր կատուն տանել չի կարողանում մյուս կենդանիներին ու երեխաներին: Դիզայները նշել Է, որ նա աշխարհի կենտրոնն Է, իսկ նրա խաղերի ու շարժումների մեջ անմոռանալի ինչ-որ բան կա:
2014 թվականի հուլիսին լույս Է տեսել «Շուպետ. բարձր թռիչքի մոդայիկ կատվի անձնական կյանքը» գիրքը: Աշխարհում ամենանշանավոր կատուներից մեկի կենսագրությունը գրել են Պատրիկ Մորյեն եւ Ժան Քրիստոֆ Նապյան:
Բիրմայական Շուպետ կատուն Լագերֆելդի մոտ Է հայտնվել 2012 թվականի վերջին, երբ նրա ընկերներից մեկը՝ մանեկեն Բատիստ Ջաբիկոնին, խնդրել Էր Ծննդյան տոների արձակուրդների ընթացքում պահել իր կենդանուն: Մի քանի օրում դիզայները սովորել Է նրան եւ Ջաբիկոնիին խնդրել Է կատուն տալ իրեն:
Շուպետն իր ակաունտն ունի Twitter-ում. դրան բաժանորդագրվել են շուրջ 47 հազար օգտատերեր: Լագերֆելդի կատուն կանոնավոր կերպով տեղ Է զբաղեցնում ցանցի առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող կենդանիների վարկանիշներում: Նրա տարիքը, նորաձեւության աշխարհի ավանդույթների համաձայն, գաղտնի Է պահվում (ենթադրվում Է, որ կատուն այժմ չորսից մինչեւ յոթ տարեկան Է):

Кошка Карла Лагерфельда заработала три миллиона евро за год
Кошка модельера Карла Лагерфельда по кличке Шупетт заработала в 2014 году три миллиона евро. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru,oб этом сам дизайнер рассказал в интервью The New York Magazine.
В прошлом году Шупетт приняла участие в двух рекламных кампаниях — автомобиля Opel Corsa и японского бренда косметики Shu Uemura.
По словам Лагерфельда, он не позволял своей питомице сниматься в рекламе продуктов питания и вещей. «Она уникальная. Как человек. Но хорошо, что она молчит», — заявил дизайнер. Лагерфельд также добавил, что его кошка ненавидит других животных и детей. Дизайнер отметил, что она является центром мира, а в ее играх и движениях есть что-то незабываемое.
В июле 2014 года в светвышла книга«Шупетт: личная жизнь модной кошки высокого полетаե (Choupette: The Private Life of a High-Flying Fashion Cat). Биографию одной из самых знаменитых кошек в мире написали Патрик Морье (Patrick MauriՌs) и Жан-Кристоф Напья (Jean Christophe Napias).
Бирманская кошка Шупетт появилась у Лагерфельда в конце 2012 года, когда один из его друзей — манекенщик Батист Джабикони — попросил присмотреть за животным на рождественских каникулах. За несколько дней дизайнер привык к ней и попросил Джабикони отдать кошку ему.
У Шупетт есть свой аккаунт вTwitter, на него подписаны около 47 тысяч пользователей. Питомица Лагерфельда регулярно входит в рейтинги самых популярных животных сети. Ее возраст, согласно традициям мира моды, скрывается (предположительно, кошке сейчас от четырех до семи лет).