Solar Impulse 2 ինքնաթիռը Մյանմայից ուղեւորվել Է Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Solar Impulse 2 ինքնաթիռը, որը թռիչքի համար օգտագործում Է միայն արեգակնային Էներգիան, մարտի 30-ին հաջողությամբ մեկնարկել Է Մանդալայ քաղաքից եւ այս պահին շարժվում Է Չինաստանի կենտրոնական մասի Չունցին քաղաքի ուղղությամբ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով նախագծի կայքին: Solar Impulse 2 օդանավը 20 ժամ թռիչքի ընթացքում պետք Է հաղթահարի շուրջ 1375 կիլոմետր եւ վայրԷջք կատարի Չունցին քաղաքի միջազգային օդանավակայանում, որտեղ կանգ առնելուց հետո այն կուղեւորվի Չինաստանի եւս մեկ քաղաք՝ Նանկին:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, ՉԺՀ-ից հետո ինքնաթիռը կկտրի-կանցնի Խաղաղ օվկիանոսը՝ Հավայական կղզիներում միջանկյալ վայրԷջքով, այնուհետեւ վայրԷջք կկատարի Ֆինիքսում եւ Նյու Յորքում: Հաղթահարելով Ատլանտյան օվկիանոսը՝ օդանավը կանգ կառնի Հարավային Եվրոպայում կամ Հյուսիսային Աֆրիկայում եւ կվերադառնա Աբու Դաբի: Շուրջերկրյա ճանապարհորդությունը կտեւի հինգ ամիս:
Solar Impulse 2 ինքնաթիռը հասարակայնությանն Է ներկայացվել անցյալ տարվա ապրիլին եւ հաջողությամբ փորձարկվել հունիսին: Դրա թեւի բացվածքը կազմում Է 72 մետր, քաշը՝ 2,3 տոննա: Ինքնաթիռի միաթեւը ծածկված Է 17,2 հազար արեւամարտկոցներով, որոնք Էներգիա են արտադրում թռչող ապարատի Էլեկտրաշարժիչների մատակարարման համար:

Самолет Solar Impulse 2 покинул Мьянму и направляется в Китай
Самолет Solar Impulse 2, использующий дляполета только солнечную энергию, впонедельник успешно стартовал изгорода Мандалай ив настоящий момент движется понаправлению кгороду Чунцин вцентральной части Китая, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Самолет Solar Impulse 2 за20 часов полета должен преодолеть расстояние около1375 километров иприземлиться вмеждународном аэропорту города Чунцин, после остановки вкотором он направится веще один город Китая Нанкин.
После КНР самолет пересечет Тихий океан состановкой наГавайях, потом приземлится вФиниксе иНью-Йорке. Преодолев Атлантический океан, воздушное судно остановится вЮжной Европе илиСеверной Африке ивернется вАбу-Даби. Кругосветное путешествие займет пять месяцев.
Самолет Solar Impulse 2 был представлен общественности вапреле иуспешно испытан виюне этого года. Размах его крыла составляет 72 метра, вес— 2,3 тонны. Монокрыло самолета покрыто 17,2 тысячи солнечных батарей, которые производят энергию дляснабжения электромоторов летательного аппарата. Максимальная скорость самолета— 140 километров вчас.