Apple-ի ղեկավարը իր ամբողջ կարողությունը կհատկացնի բարեգործությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Apple կորպորացիայի ղեկավար Թիմ Կուկը ծրագրում է իր ամբողջ կարողությունն օգտագործել բարեգործական նպատակներով, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ինչպես Կուկը հայտնել է Fortune ամերիկյան հանդեսին տված հարցազրույցում, նա մտադիր է իր բոլոր փողերը տրամադրել բարեգործությանը, բացառությամբ այն գումարի, որը նախատեսված է իր զարմիկի կրթական ծախսերը հոգալու համար:
Apple-ի ղեկավարը մտադիր է միջոցներն ուղղորդել ՁԻԱՀ-ի տարածման դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ԱՄՆ-ի ներգաղթի համակարգի բարեփոխմանը:
Հրատարակության գնահատումների համաձայն՝ Կուկին պատկանող ակտիվների ընդհանուր արժեքը գերազանցում է 800 մլն դոլարը:
2010 թվականին ամերիկացի միլիարդատերեր Ուորեն Բաֆետը եւ Բիլ Գեյթսը նախաձեռնել են Giving Pledge մարդասիրական արշավը, որի մասնակիցները պարտավորվում են բարեգործությանը նվիրաբերել իրենց անձնական կարողության ավելի քան կեսը: Ակցիային արդեն միացել են մոլորակի 150-ից ավելի հարուստներ:
2012 թվականին Կուկը 50 մլն դոլար է նվիրաբերել Կալիֆոռնիայի նահանգի Ստենֆորդի համալսարանին առընթեր հիվանդանոցի կարիքների համար: Բացի այդ, Կուկը 50 մլն դոլար է փոխանցել Product Red միջազգային բարեգործական կազմակերպությանը, որը մասնագիտանում է ՄԻԱՎ-ի, տուբերկուլյոզի եւ մալարիայի տարածմանը հակազդելու բնագավառում:

Глава Apple отдаст все деньги на благотворительность
Глава американской корпорации Apple Тим Кук планирует потратить все свое состояние на благотворительные цели,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Как сообщил Кук в интервью американскому журналу Fortune, он намерен отдать на благотворительность все деньги за вычетом суммы на оплату образования его племянника.
Глава Apple намерен направить средства на борьбу с распространением СПИДа, защиту прав человека и реформирование иммиграционной системы в США.
По оценкам издания, общая стоимость принадлежащих Куку активов превышает $800 млн.
В 2010 году американские миллиардеры Уоррен Баффет и Билл Гейтс запустили филантропическую кампанию Giving Pledge, участники которой обязуются пожертвовать на благотворительность более половины личного состояния.
К акции уже присоединились более 150 богатейших людей планеты.
В 2012 году он пожертвовал $50 млн на нужды больниц при Стэнфордском университете в штате Калифорния. Кроме того, Кук передал $50 млн международной благотворительной организации Product Red, которая специализируется на противодействии распространению ВИЧ, туберкулеза и малярии.