ԱՄՆ-ն աստղակերպի վրա աստղանավորդների կիջեցնի 2025 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի NASA տիեզերական գերատեսչությունը մտադիր Է 2025 թվականին իրականացնել ամերիկացի աստղանավորդների վայրԷջքը աստղակերպի՝ ավելի ճիշտ դրա այն բեկորի վրա, որը կհասցվի լուսնաշուրջ ուղեծիր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NASA-ի տնօրենի օգնական Ռոբերտ Լայտֆուտը: Նրա խոսքով՝ այդ առաքելության համար կօգտագործվի «Օրիոն» նոր օդաչուավոր տիեզերանավը, որը 2014 թվականին կատարել Է իր առաջին փորձնական թռիչքը:
NASA-ն որոշել Է այն սցենարը, որով պլանավորվում Է իրականացնել «աստղակերպի ծրագիրը», ասել Է Լայտֆուտը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, ամերիկացի մասնագետները հրաժարվել են մի ամբողջ աստղակերպ երկրաշուրջ ուղեծիր դուրս բերելու գաղափարից եւ որոշել են այնտեղ քարշ տալ դրա մակերեւույթին ընկած բեկոր կամ վիթխարի գլաքար: Դրա համար 2020 թվականի դեկտեմբերին ավտոմատ ապարատ կուղարկվի դեպի այն աստղակերպ, որն ընտրել են փորձագետները: Ապարատը պետք Է հատուկ թակարդի մեջ վերցնի երկնային մարմնի բեկորը եւ այն հասցնի Երկրի բնական արբանյակի մոտ: Դրանից հետո հինգ տարի անց դեպի աստղակերպ կուղեւորվի աստղանավորդներով «Օրիոնը»:
Ծրագրի արժեքը գնահատվում Է 1,25 միլիարդ դոլար: NASA-ն հուսով Է, որ այն կարեւոր փուլ կդառնա դեպի Մարս մարդու առաջին ճանապարհորդության նախապատրաստման բնագավառում, որը կիրականացվի 2030-ական թվականներին:

США высадят астронавтов на астероид в 2025 году
Космическое ведомство США (NASA) намерено осуществить в 2025 году высадку американских астронавтов на астероид, а точнее на его фрагмент, который будет доставлен на орбиту вокруг Луны,сообщил помощник директора NASA Роберт Лайтфут. По его словам,для этой миссии будет использован новый пилотируемый корабль "Орион", который в 2014 году совершил свой первый испытательный полет.
NASA определилось со сценарием, по которому планируется осуществить "астероидный проект", сказал Лайтфут. Американские специалисты отказались от идеи доставить на окололунную орбиту целый астероид и решили перетащить туда обломок, или огромный валун, лежащий на его поверхности. Для этого в декабре 2020 года к астероиду, на который падет выбор экспертов, будет направлен автоматический аппарат. Ему предстоит захватить обломок небесного тела в специальную ловушку и доставить его к естественному спутнику Земли. Через пять лет после этого к астероиду отправится "Орион" с астронавтами на борту, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Стоимость проекта оценивается в $1,25 млрд. NASAнадеется, что он станет важным этапом в подготовке первого путешествия человека на Марс, которое будет осуществлено в 2030-е годы.