Արդյունաբերական ռոբոտների համաշխարհային վաճառքները ռեկորդ են սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում արդյունաբերական ռոբոտների վաճառքները 2014 թվականին նոր ռեկորդ են սահմանել՝ առաջին անգամ գերազանցելով 200 հազարը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Ռոբոտատեխնիկայի միջազգային ֆեդերացիայի (IFR) հաղորդագրության մեջ: Նախորդ տարիների համեմատությամբ աճը կազմել Է 27 տոկոս:
«Առավել մեծ վերելք Է դիտվել ավտոմոբիլաշինության մեջ. դրան հաջորդում Է Էլեկտրոնիկայի արտադրությունը: Ելնելով արդյունաբերական ռոբոտների վերաբերյալ համաշխարհային վիճակագրության նախնական տվյալներից՝ IFR-ն 2014 թվականի վաճառքները գնահատում Է 225 հազար միավոր՝ 27 տոկոսով ավելի, քան 2013 թվականին»,-հայտարարել Է կազմակերպության նախագահ Արտուրո Բարոնչելին:
Նոր առավելագույն ցուցանիշներ են գրանցվել բոլոր տարածաշրջաններում, ընդ որում՝ Ասիայում վաճառվել Է մոտավորապես 140 հազար արդյունաբերական ռոբոտ:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, արդյունաբերական ռոբոտների գնումների ծավալով առաջատարն անցյալ տարի մնացել Է Չինաստանը՝ 56 հազար հատ՝ 54 տոկոսով ավելի, քան մեկ տարի առաջ, այդ թվում՝ 16 հազարը՝ սեփական արտադրության:
Երկրորդ տեղում Հարավային Կորեան Է (39 հազար), հնգյակում տեղ են գտել Ճապոնիան, ԱՄՆ-ը եւ Գերմանիան: Այդ երկրներին Է բաժին ընկնում 2014 թվականին արդյունաբերական ռոբոտների համաշխարհային վաճառքների շուրջ 75 տոկոսը:

Мировые продажи промышленных роботов побили рекорд в 2014 году
Продажи промышленных роботов в мире установили новый рекорд в 2014 году, впервые превысив 200 тыс., говорится в сообщении Международной федерации робототехники (IFR). Рост по сравнению с предыдущим годом составил 27%,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Наиболее сильный подъем наблюдался в автомобилестроении, затем следует производство электроники. Исходя из предварительных данных мировой статистики по промышленным роботам, IFR оценивает продажи 2014 года в 225 тыс. единиц, на 27% больше, чем в 2013 году", - заявил президент организации Артуро Барончелли.
Новые максимумы зафиксированы во всех регионах, при этом в Азии было продано примерно 140 тыс. промышленных роботов.
Лидером по закупкам промышленных роботов в прошлом году остался Китай: 56 тыс. штук, на 54% больше, чем годом ранее, в том числе 16 тыс. - собственного производства.
На втором месте - Южная Корея (39 тыс.), в пятерку также вошли Япония, США и Германия. На эти страны приходится около 75% общемировых продаж промышленных роботов в 2014 году.