Գիտնականները տոռնադոն ներսից տեսնելու հնարավորություն են ընձեռել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականներն ստեղծել են այն հուժկու տոռնադոյի վիրտուալ եռաչափ մոդելը, որը 2013 թվականին ամայացրեց Օկլահոմայի նահանգի Մուր քաղաքը: Պտտահողմի ներս կարելի Է մտնել Oculus Rift վիրտուալ իրականության սաղավարտով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Աշխարհագրագետ Բիլ Քարստենեսենը՝ Վիրջինիայի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտից, եւ նրա գործընկերները ռադարների տվյալների հիման վրա կառուցել են տոռնադոյի եռաչափ մոդելը եւ զետեղել Օկլահոմայի թվային քարտեզի վրա: Պտտահողմը «հեռարձակվում Է» համալսարանի քառահարկ վիրտուալ թատրոնում, որտեղ դրա ներս կարելի մտնել՝ դնելով Oculus Rift սաղավարտը:
Համակարգի սարքաբերումները մարդուն վերածում են 2,1 մետր բարձրությամբ հսկայի: Օգտատերերը կարող են անցնել անձրեւի պատի միջով եւ հասնել տոռնադոյի Էպիկենտրոն: Սաստիկ տեղումների հատվածները նշված են կարմիր գույնով, թույլ անձրեւի հատվածները՝ դեղինով:

Ученые дали возможность посмотреть на торнадо изнутри
Американские ученые создали виртуальную трехмерную модель мощного торнадо, опустошившего в 2013 году город Мур в штате Оклахома. Попасть внутрь смерча можно с помощью шлема виртуальной реальности Oculus Rift, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Географ Билл Карстенсен (Bill Carstensen) из Политехнического университета Виргинии и его коллеги построили трехмерную модель торнадо на основе данных радаров и наложили ее на цифровую карту Оклахомы. Смерч «транслируетсяե в четырехэтажном виртуальном театре университета, где внутрь него можно попасть, надев Oculus Rift.
Настройки системы превращают человека в гиганта высотой 2,1 метра. Пользователи могут пройти сквозь стену дождя и добраться до эпицентра торнадо. Участки с сильными осадками обозначены красным цветом, со слабым дождем — желтым.