Ինսուլտները կապված են օդի աղտոտման հետ. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օդի աղտոտումը կապված Է ինսուլտի մեծ ռիսկի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այն հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել Է Բրիտանական բժշկական հանդեսում:
Գիտնականների խոսքով՝ աղտոտման մակարդակի նույնիսկ աննշան բարձրացումն ուղեկցվել Է ինսուլտների քանակի ավելացմամբ, առանձնապես եկամուտների ցածր եւ միջին մակարդակով երկրներում:
Նրանց աշխատանքը հիմնվում Է սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ օդի աղտոտման միջեւ կապի վերաբերյալ ավելի վաղ կատարված հետազոտությունների վրա:
Բրիտանացի գիտնականներն ասում են, որ թեեւ զարգացած երկրներում բնապահպանական իրադրությունն ավելի լավ Է, Էական ռիսկերն այնուամենայնիվ պահպանվում են:

Ученые: инсульты связаны с загрязнением воздуха
Загрязнение воздуха связано с повышенным риском инсульта, говорится в исследовании, опубликованном в Британском медицинском журнале, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам ученых, даже незначительное повышение уровня загрязнения сопровождалось увеличением количества инсультов - особенно в странах с низким и средним уровнем доходов.
Их работа базируется на более ранних исследованиях связи загрязнения воздуха с сердечно-сосудистыми заболеваниями.
Британские ученые говорят, что хотя экологическая ситуация в развитых странах лучше, существенные риски все же сохраняются.