Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը նոր փուլ է այդ ոճիրի միջազգային դատապարտման գործում. ՀԳՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ գրողները կոչ են անում համայն աշխարհի մտավորականությանը միանալ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և միջազգայնացման` տասնամյակների իրենց պայքարին` վստահ լինելով, որ միացյալ ուժերով հնարավոր է հասնել ճշմարտության բացահայտմանը, այն բանին, որ ժամանակակից Թուրքիան առերեսվի իր պատմությանը, դատապարտի նախնիների գործած ոճիրը և այլևս երբեք նույնանման ողբերգություն չպատուհասի աշխարհը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին նշված է Հայաստանի գրողների միության վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Այս տարվա ապրիլի 24-ին լրանում է քսաներորդ դարի առաջին ահավոր ոճրագործության՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից պետականորեն ծրագրված և իրագործված, ապա նրա իրավահաջորդ Թուրքիայի Հանրապետության շարունակած Հայոց ցեղասպանության՝ իր պատմական հայրենիքում մի ամբողջ հին ու քաղաքակիրթ ժողովրդի զանգվածային ջարդերի, տեղահանության և հայրենազրկման 100 տարին։
Այն, ինչ կատարվեց 1894-1923 թվականներին, աննախադեպ հանցագործություն է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության դեմ, որին զոհ գնաց ավելի քան 1.5 միլիոն հայ, բռնազավթվեց մեր պատմական բնօրրանը, ավերվեցին եկեղեցիները, մշակութային կոթողները։ Եղեռնի զոհ դարձավ նաև նշանավոր մտավորականների մի պայծառ աստղաբույլ, այդ թվում՝ Թուրքական պառլամենտի անդամ, հայտնի իրավաբան և գրող Գրիգոր Զոհրապը, ականավոր բանաստեղծներ Դանիել Վարուժանը, Սիամանթոն, Ռուբեն Սևակը, բազմաթիվ այլ գրողներ, հրապարակագիրներ, բառարանագիրներ...
Ցեղասպանության տարիներին կոտորածների ու ավերների դեմ իրենց ձայնը բարձրացրին աշխարհի շատ ու շատ նշանավոր հասարակական գործիչներ, իրավաբաններ, գրողներ ու մտավորականներ՝ Ռոմեն Ռոլանը, Անատոլ Ֆրանսը, Ֆրիտյոֆ Նանսենը, Լեփսիուսը և այլք, որոնց անունները հայ ժողովրդի հիշողության մեջ մնում են որպես ճշմարտության, արդարության խորհրդանիշ։ Առանձնակի ջերմությամբ է պահպանվում Ֆրանց Վերֆելի անունը, ում «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպը Հայոց եղեռնի ամենաազդեցիկ ու հավաստի գեղարվեստական վկայագրերից է:
Հայոց ցեղասպանության՝ միջազգային առումով անպատժելիությունը նոր ոճիրների թատերաբեմ դարձրեց 20-րդ՝ քաղաքակրթությամբ և նվաճումների վերելքով պարծեցող դարը։ «Ո՞վ է հիմա հիշում հայերի ցեղասպանությունը»` համախոհներին հանգստացնում էր Հիտլերը՝ սառնասրտորեն ավելացնելով մահվան ճամբարները։ Անպատժելիությունը դուռ բացեց նաև անցյալ դարավերջին Սումգայիթում, Բաքվում և այլ տեղերում հայ բնակչության նոր ջարդերի, բնիկ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իշանությունների սանձազերծած Ղարաբաղյան պատերազմի համար։
Ներկայիս Թուրքիայի կառավարությունը՝ չնայած համայն հայության, միջազգային հանրության համառ ու հետևողական պահանջներին, աշխարհի երկու տասնյակից ավելի պետությունների կողմից պաշտոնապես ճանաչմանը, ժամանակակից բազմաթիվ, այդ թվում՝ թուրք հայտնի մտավորականների կոչերին, ժխտում է ցեղասպանության իրողությունը՝ փորձելով խորամանկորեն խուսանավել, այսպես կոչված, նոր մոտեցումների թիկունքում, ամեն կերպ ջանում է խուսափել պատմական պատասխանատվությունից։
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը նոր փուլ է նշանավորում այդ ոճիրի միջազգային ճանաչման, դատապարտման և հայոց պահանջատիրության գործընթացում։ Տարելիցի կապակցությամբ հրապարակված Համահայկական հռչակագիրը հստակորեն նշում է հայ ժողովրդի հավաքական կամքն ու վճռականությունը՝ հենվելով միջազգային հեղինակավոր կառույցների, արդարամիտ պետությունների, քաղաքակիրթ հանրության աջակցության վրա, հասնելու ցեղասպանության իրավական ճանաչման և դատապարտման, տեր կանգնելու բռնությամբ ոտնահարված իր պատմական իրավունքներին, քանզի ցեղասպանության նման հանցագործությունները վաղեմություն չունեն։
Մտավորականությունը մարդկության խիղճն է, բարության ու արդարության մունետիկը։ Ահա թե ինչու դիմում ենք Ձեզ, ակնկալելով, որ կմիանաք հայ գրողների և մտավորականների տասնամյակների պայքարին, ու մենք միացյալ ուժերով կհասնենք ճշմարտության բացահայտմանը՝ ա՛յն բանին, որ ժամանակակից Թուրքիան առերեսվի իր պատմությանը, դատապարտի նախնիների գործած ոճիրը և այլևս երբեք նույնանման ողբերգություն չպատուհասի աշխարհը։

100-летие Геноцида – новый этап в международном осуждении этого преступления: СПА
Армянские писатели призывают интеллигенцию всего мира присоединиться к осуждению Геноцида армян на международном уровне, будучи уверенными, что объединенными силамиудастся достичь выявления истины, чтобы Турция взглянула в лицо собственной истории, осудила злодеяния предков, чтобы подобного не могло повториться нигде в мире. Как передает «Арменпресс», в заявлении, распространенном Союзом писателей Армении, говорится:
«24-го апреля сего года исполняется 100 лет самому первому ужасающему преступлению 20-го века - запланированному и осуществленному Османской империей, а затем продолженному ее правопреемницей Республикой Турции Геноциду армян на исторической родине армян.
В 1894-1923 годах было совершрно беспрецедентное преступление не только против армянского народа, но и против всего человечества, жертвой которого стали 1,5 миллиона человек, была захвачена наша историческая колыбель, разрушены церкви, памятники культуры. Жертвами Геноцида стало целое созвездие армянских интеллигентов, в том числе, депутат турецкого парламента, юрист и писатель Григор Зохрап, поэты Даниэл Варужан, Сиаманто, Рубен Севак, писатели, публицисты, авторы словарей...
В годы геноцида свой голос против погромов и резни подняли многие общерственные деятели,ристы, писатели и интеллигенты. Среди них Ромен Роллан, Анатоль Франс, Фритьоф Нансен, Лепсиус и др., чьи имена запечатлены в памяти армянского народа. Особое отношение вызывает Франц Верфель, чей роман «Сорок дней Муса-лера» - одно из наиболее действенных художественных свидетельств о Геноциде армян.
Безнаказанность Геноцида армян привела в 20-м веке к новым ужасающим преступлениям. Гитлер успокаивал подельников фразой «Кто сейчас помнит об уничтожвении армян?», строя лагеря смерти. безнаказнаоость открыла двери для погромов и резни армян, устроенных азербайджанскими властями в Сумгаите, Баку и развязывания карабахской войны.
Нынешнее правительство Турции, несмотря на упорные требования армян всего мира и международной общественности, в том числе, представителей турецкой интеллигенции, продолжает отрицать Геноцид армян, пытаясь уйти от ответственности.
100-летие Геноцида означает новый этап в международном признании, осуждении этого преступления и требовательности армян. Всеармянская декларация, написанная по поводу этой даты, четко указывает на волю и решимость армянского народа добиться справедливости и уважения своих прав, поскольку Геноцид не имеет сроков давности.
Интеллигенция – совесть человечества, глашатай добра и справедливости. Вот почему обращаемся к вам, надеясь, что присоединитесь к борьбе десятилетий, которую ведут армянские писатели и интеллигенция, чтобы Турция взглянула в лицо собственной истории, осудила злодеяния предков, чтобы подобного не могло повториться нигде в мире.