Թուրքիան կանգնեց «զրո հարևան և բազմաթիվ խնդիրներ» իրողության առջև. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայերը ցանկանում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ոգեկոչել նաև թուրք ժողովրդի հետ միասին: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով «Արարատի ստորոտին» 5-րդ մեդիա համաժողովում: «Մենք կցանկանայինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ոգեկոչել նաև թուրք ժողովրդի հետ միասին՝ դրանով իսկ ազդարարելով երկու ժողովուրդների միջև հաշտեցման և հարաբերությունների հաստատման մի նոր հանգրվան, որին էլ միտված էին 2009 թվականին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրությունները և իմ հրավերը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին՝ ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակը: Ցավոք, այս անգամ էլ մենք բախվեցինք ժխտողականության հետ, որն այս տարի առանձնահատուկ դրսևորում ստացավ»,-ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:
Նա ժխտողականության վառ օրինակ համարեց փաստը, որ այս տարի Թուրքիայի իշխանությունները որոշում կայացրեցին Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակը տոնել հենց ապրիլի 24-ին, որի միակ դրդապատճառը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու պարզունակ նպատակն էր: «Ի դեպ այս առիթով ձեր նորվեգացի գործընկեր Բորդ Լարսենը փետրվարին հրապարակած «Անօգուտ դիվանագիտություն» վերտառությամբ իր հոդվածում շատ դիպուկ նկատել է, թե «սա նման կլիներ նրան, որ, ասենք, Գերմանիան Հոլոքոստի միջազգային հիշատակման օրը տոներ Վերմախտի հերոսական հաղթանակներն Արևելյան ճակատում` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ»»,-նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա ցավ հայտնեց, որ Թուրքիայի իշխանություններն այս տարելիցը որպես սեփական պատմության հետ առերեսման և հաշտեցման առիթ օգտագործելու փոխարեն, իրենք իրենց դրեցին անհարմար իրադրության մեջ՝ ակնհայտ կերպով խեղաթյուրելով Գալիպոլիի մարտերի՝ քաջ հայտնի ժամանակագրությունը և այդպիսով համեմելով ժխտողականության քաղաքականությունը նոր դրսևորումներով: Թուրքական իշխանություններն իրենց ժխտողական քաղաքականությամբ ոչ միայն արդարացնում են Օսմանյան իշխանությունների հանցագործությունը՝ հայերի հայրենազրկումը, այլև վտանգավոր նախադեպ ստեղծում նոր ցեղասպանությունների իրագործման համար: Դրա վառ օրինակներից են Հոլոքոստը, Ռուանդայի, Կամբոջայի ցեղասպանությունները, վերջին տարիներին «Իսլամական պետության» կողմից իրականացվող էթնիկ զտումներն ու մշակութային ժառանգության ոչնչացումը: Նրանց՝ պատասխանատվությունից խուսափելու կամ Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության մատնելու փորձերը ՀՀ Նախագահը որակում է որպես շարունակական հանցագործություն և նոր ցեղասպանությունների խրախուսում:
«Այնուամենայնիվ, պետք է նշեմ, որ Թուրքիայի մտավորականության և առաջադեմ երիտասարդության ավելի ու ավելի շատ հատվածներ խիզախում են առերեսվել իրենց պատմական անցյալի հետ՝ ցանկանալով ապրել արժանապատիվ և չկրել մեղքի այդ ծանր բեռը»,-ասաց Սարգսյանը:
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի ներկա իշխանության որդեգրած քաղաքականության շրջանակներում այլևս անհնարին էր հայտնի արձանագրությունների կյանքի կոչումը, ինչը պաշտոնական Անկարան տեսնում էր իր կողմից անընդհատ առաջ քաշվող անհեթեթ նախապայմանների հարթությունից միայն: Այդ իսկ պատճառով ես որոշեցի հետ կանչել դրանք մեր խորհրդարանից: Այսպիսով գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին չհասավ, և բոլորին հայտնի է, թե որ կողմի պատճառով այն ձախողվեց: Սա չի նշանակում, որ մենք փակում ենք Թուրքիայի հետ հաշտեցման պատուհանը: Այնուամենայնիվ, մենք մտադիր չենք ներգրավվել մի գործընթացում, որը կարող է դառնալ երրորդ երկրի ապակառուցողական կամայականությունների զոհ և ամենակարևորը՝ առանց վստահության վերականգնման:
«Ի սկզբանե մենք կարծում էինք, որ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հռչակված «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականության մեջ ամրագրված էին Թուրքիայի անկեղծ մտադրությունները՝ կարգավորել հարաբերությունները հարևան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ: Չեմ ցանկանում մեկնաբանել Թուրքիայի և այլ պետությունների ներկա հարաբերությունների բնույթը, սակայն, ինչպես ցույց տվեցին հետագա զարգացումները, Թուրքիան կանգնեց «զրո հարևան և բազմաթիվ խնդիրներ» իրողության առջև: Փաստորեն, Թուրքիայի իրական մտադրությունը ոչ թե «հարևանների հետ զրո խնդիրներ» ունենալն էր, այլ հարաբերությունների սեփական ընկալումը հարևաններին պարտադրելը, որը ոչ այլ ինչ էր, քան նեոօսմանիզմի քաղաքականության դրսևորում»,-ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:

Турция встала перед фактом «ноль соседей и множество проблем»: президент Армении
Армяне желают почтить 100-летие Геноцида армян также вместе с турецким народом. Как сообщает Арменпресс, об этом на международном медиафоруме «У подножия Арарата» сказал президент Армении Серж Саргсян.
«Мы хотели бы почтить 100-летие Геноцида армян также вместе с турецким народом, огласив таким образом новую веху в примирении двух народов и утверждении отношений, чему и были направлены подписанные в 2009 году между Арменией и Турцией протоколы и мое приглашение президенту Турции Эрдогану вместе почить память жертв Геноцида армян 24 апреля 2015 года. К сожалению, и на этот раз мы столкнулись с отрицанием, которое в этом году получило особое выражение», - подчеркнул президент.
Как сообщает Арменпресс, Серж Саргсян посчитал ярким примером отрицания тот факт, что в текущем году власти Турции решили праздновать 100-летие сражения при Галлиполи 24 апреля и единственной причиной для этого послужила примитивная цель отвлечь внимание международного сообщества от мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
«Кстати, в этой связи ваш норвежский коллега Борд Ларсен в опубликованной в феврале статье «Бесполезная дипломатия» очень точно заметил, что «это было бы похоже на то, если бы Германия в День поминовения жертв Холокоста отпраздновала бы героическую победу Вермахта на Восточном фронте во время Второй мировой войны», - отметил Саргсян.
Он выразил сожаление в связи с тем, что власти Турции, вместо того, чтобы использовать эту годовщину как повод для встречи лицом к лицу с собственной историей и примирения, поставили себя в неловкое положение, явным образом искажая известную хронологию битв при Галлиполи, сопрягая этим политику отрицания новыми проявлениями.
Своей политикой отрицания турецкие власти не только оправдывают преступление Османских властей – лишение армянского народа своей родины, но создают опасный прецедент для совершения новых геноцидов. Яркими примерами этого являются Холокост, геноциды в Руанде, Камбодже, осуществляемые в последнее время «Исламским государством» этнические чистки и уничтожение культурного наследия.
Их попытки избежать ответственности или предать забвению Геноцид армян президент Армении считает продолжительным преступлением и поощрением новых геноцидов.
«Тем не менее, должен отметить, что все больше и больше слоев турецкой интеллигенции и передовой молодежи осмеливается встретиться лицом к лицу со своим прошлым, желая жить достойно и не нести это тяжелое бремя вины», - сказал Саргсян.
Очевидно, что в рамках текущей политики Турции невозможно воплощение в жизнь армяно-турецких протоколов от 2009 года, на которые официальная Анкара смотрела только с позиций периодически выдвигаемых ею несуразных предусловий.
«По этой причине я решил отозвать протоколы из парламента. Таким образом, процесс не дошел до своего логического завершения, и всем известно, по вине какой из сторон это случилось. Это не значит, что мы закрываем окно примирения с Турцией. Вместе с тем, мы не намерены вовлекаться в процесс, который может стать жертвой деструктивного своеволия третьей стороны и, самое главное, без восстановления доверия.
Изначально мы считали, что в озвученной властями Турции политике «ноль проблем с соседями» были выражены честные намерения по урегулированию отношений с соседями, в том числе и с Арменией. Не хочу комментировать текущий характер отношений Турции с другими государствами, однако, как показали дальнейшие развития, Турция встала перед фактом «ноль соседей и множество проблем».
Фактически, реальное намерение Турции было не «ноль проблем с соседями», а навязывание собственного восприятия отношений соседям, что является не чем иным, как проявлением политики неоосманизма», - подчеркнул президент Армении.