Եկեղեցու 17-ամյա կատվին մեղադրել են շների վրա հարձակվելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լուի անունով 17-ամյա կատվին, որն ապրում Է Անգլիայի Ուելս քաղաքի (Սոմերսեթի կոմսության Մենդիփի օկրուգի վարչական կենտրոն) մայր տաճարում, մեղադրել են շների վրա հարձակվելու մեջ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Guardian-ը: Սփրինգեր-սպանիելի տիրուհի Մենդի Սթոուն Աութենը պատմել Է, որ շուկայի հրապարակում՝ եկեղեցու շենքից ոչ հեռու,շիկամազ կատուն հարձակվել Է իր շան վրա:
Կինը նշել Է, որ ինքն իր շան հետ ստիպված Է եղել փախչել կատվից: Ի վերջո նրանք ընկել են առուն եւ կեղտոտվել: «Այդ վտանգավոր կիսավայրենի կատուն հարձակվեց իմ Միլիի վրա, ինչպես վայրի առյուծը ջունգլիներում»,- հայտարարել Է Սթոուն Աութենը: Կինը ճշտել Է, որ միջադեպի հետեւանքով պլոկել Է արմունկի եւ ծնկի մաշկը, վնասել դաստակը:
Սփրինգեր-սպանիելի տիրուհին նշել Է, որ տաճարի շրջանում շիկամազ կատվի հետ տեղի ունեցած նման միջադեպերի մասին իրեն պատմել են նաեւ այլ քաղաքացիներ:
Լուին սկսել Է մայր տաճարում բնակվել շուրջ 10 տարի առաջ: Նրան եկեղեցի են տարել մկների դեմ պայքարելու համար: Մի քանի տարում նա այնքան ճանաչված Է դարձել, որ հայտնվել Է «Եկեղեցու կատու Լուին» գրքի Էջերում, բացի դրանից, տաճարին կից կրպակում սկսել են վաճառել ժամացույցներ, մագնիսներ եւ այլ ապրանքներ՝ կենդանու նկարով:

17-летнего церковного кота заподозрили в нападении на собак
17-летнего кота по кличке Луи, который живет в кафедральном соборе английского города Уэлс (административный центр округа Мендип в графстве Сомерсет), обвинили в нападении на собак. Как передает Арменпресс, об этом пишет The Guardian. Владелица спрингер-спаниеля Мэнди Стоун-Ауттен (Mandie Stone-Outten) рассказала, что рыжий кот набросился на ее собаку на рыночной площади неподалеку от церковного здания.
Женщина отметила, что ей вместе со своим питомцем пришлось убегать от кошки. В итоге они угодили в канаву и испачкались. «Этот опасный полудикий кот набросился на мою Милли, как дикий лев в джунгляхե, — заявила Стоун-Ауттен. Женщина уточнила, что в результате инцидента она ободрала локоть, колено и ушибла запястье.
Владелица спрингер-спаниеля отметила, что о похожих инцидентах с рыжим котом в районе собора ей рассказывали и другие горожане.
Луи стал жить в кафедральном соборе около 10 лет назад. Его поселили в церкви для борьбы с мышами. За несколько лет он стал настолько популярным, что попал на страницы книги «Соборный кот Луиե, кроме того в сувенирной лавке при соборе стали продавать часы, магниты и другие товары с изображением животного.