Թուրքիան պետք է հաշտվի սեփական պատմության հետ. Հեիդի Հաութալա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Հեիդի Հաութալան Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման շրջանակում խոստովանում է, որ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությունը շատ ազդեցիկ է եղել, տպավորությունները` խորը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին` Հաութալան շեշտել է, որ 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Եվրոպական խորհրդարանը բանաձեւ կընդունի: «Սա իսկապես շատ կարեւոր իրադարձություն է, եւ ես հուսով եմ, որ այն հնարավորություն կընձեռի Թուրքիային առերեսվել իր անցյալին եւ սա հնարավորություն կընձեռի պատմաբաններին ու գիտնականներին` խորը ուսումնասիրելու պատմական այս իրադարձությունը»,-նշում է եվրոպացի պաշտոնյան:
Դիտարկմանը, որ Հայոց ցեղասպանության փաստն իրականում ուսումնասիրության կարիք չունի եւ հարցին, թե ի՞նչն է խոչընդոտում եվրոպական երկրներին առավել համարձակ հայտարարություններ անելու համար, տիկին Հաութալան ասաց, որ 1987թ. Եվրոպական խորհրդարանն ընդունել է բանաձեւ կապված Հայոց ցեղասպանության հետ եւ դա իրապես շատ կարեւոր է: «Ես գտնում եմ, որ Թուրքիան պետք է կարողանա հաշտվել եւ ընդունել իր պատմությունը: Երբ կողմերը համաձայնության գան, սա հնարավորություն կընձեռի ապագայում ավելի դրական զարգացումների եւ կողմերի միջեւ հարաբերությունների հաստատման համար»,-ասաց Հեիդի Հաութալան:
Նրա գնահատմամբ` ցեղասպանության ճանաչումը շատ կարեւոր երեւույթ է, որպեսզի նման դեպքերը չկրկնվեն: «Մեկ ու կես միլիոն հայերի կոտորածի ճանաչումը որպես ցեղասպանություն շատ կարեոր հանգամանք է, որպեսզի հետագայում նման երեւույթներից խուսափեն: Սակայն մենք չպետք է մոռանանք այլ նմանատիպ ցեղասպանությունների մասին նույնպես: Օրինակ, ուկրաինացիների սովամահ լինելը Ստալինի ժամանակ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն արդարության եւ հաղթանակի դրսեւորում կլինի նման երեւույթներից խուսափելու համար»,- ասաց նա: Անդրադառնալով փաստին, որ Թուրքիան այս տարի որոշել է փոխել Գալիպոլիի ճակատամարտում տարած հաղթանակի օրն ու այն տոնել հենց Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման օրը, Հաութալան ասաց, որ դա հստակ ազդակ է: «Թուրքիան պետք է փոխի իր դիրքորոշումն անցյալի հանդեպ Հայաստանն արժանի էր այլ մոտեցման այս հարցում»,- եզրափակեց նա:
Մարտի 16-17-ը Երեւանում անցկացվում է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովը, որի շրջանակում ընդունվել է մի քանի բանաձեւ: Վեհաժողովի անդամները մարտի 16-ին այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող «Ծիծեռնակաբերդի» հուշահամալիր: Ադրբեջանը հրաժարվել է այցելել Հայաստան եւ մասնակցել վեհաժողովի աշխատանքներին:

Турция должна примириться с собственной историей: Хейди Хаутала
Сопредседатель парламентской ассамблеи «Евронест» Хейди Хаутала призналась в интервью, данном общественному телевидению, что посещение Цицернакаберда было очень впечатляющим и глубоким. Как передает «Арменпресс», говоря о Геноциде, она сказала, что Европарламент примет к 100-летию резолюцию. «Это важное событие, надеюсь, это даст Турции возможность взглянуть в лицо собственной истории, а историки и ученые смогут глубже изучить это историческое событие»,- сказала она.
На замечание о том, что факт Геноцида армян не нуждается в изучении и вопрос, что мешает европейским странам делать более смелые заявления, Хейди Хаутала сказала, что в 1987 году Европарламент принял резолюцию по вопросу Геноцида. «Я думаю, что Турция должна смириться и принять свою историю. Сороны должны придти к соглашению, это позволит наладить отношения и обеспечит положительные развития в будущем»,- сказала Хейди Хаутала.
«Признание уничтожение полутора миллионов армян геноцидом – очень важно, чтобы такого впредь не повторялось. Мы не должны забывать и о других подобных историях, например Голодомор – уничтожение украинцев голодом во время Сталина. Признание Геноцида армян поможет избежать подобных ужасов»,- сказала Хейди Хаутала.
О том, что в этом году Турция поменяла дату празднования битвы при Галлиполи на 24-е апреля, Хейди Хаутала сказала, что это четкий сигнал. «Турция должна поменять свою позицию по отношению к прошлому, Армения этого достойна»,- заключила она.
16-17-го марта в Ереване проходит парламентская ассамблея «Евронест», на которой должны принять несколько резолюций. 16-го марта делегаты посетили Цицернакаберд. Азербайджан отказался приехать в Армению для участия в работе «Евронест».