Երկիր մոլորակի ծովերում գրեթե 228,5 հազար տեսակի կենդանի օրգանիզմներ են բնակվում. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկիր մոլորակի ծովերում եւ օվկիանոսներում բնակվում են 228 հազար 450 տեսակի զանազան կենդանի օրգանիզմներ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս եզրակացությանն Է հանգել գիտնականների միջազգային կոլեկտիվը, որը տարբեր երկրներում եղած տվյալների համապատասխան պահոցների համեմատական վերլուծության եւ համախմբման միջոցով զբաղվում Է ծովային կենսաբանական տեսակների այսպես կոչված Համաշխարհային ռեեստր կազմելով:
Ինչպես ԱՄՆ-ում հայտարարել են այդ հետազոտության ներկայացուցիչները, պարզվել Է, որ 190 հազար 400 անուն մինչ այժմ հայտնի տեսակներ, դատելով ըստ առկա բոլոր տվյալների, իրենցից ներկայացնում են միեւնույն ծովային կենդանի օրգանիզմների տարբեր անվանումները: Այս կատեգորիայում բացարձակ ռեկորդակիր Է դարձել Littorina saxatilis ծովային լորձնամոլյուսկը, որի համար մասնագետները հաշվել են ընդհանուր առմամբ 113 անուն: Այսպիսով, ծովային կենդանի օրգանիզմների նախկին կատալոգը, որն ուներ գրեթե 419 հազար անվանում, փորձագետներն իրենց կատարած աշխատանքի շնորհիվ, որն սկսվել Է ութ տարի սրանից առաջ, կրճատել են 45 տոկոսով:
Բելգիայի Օստենդե քաղաքի Ֆլանդրիայի ծովային ինստիտուտում բազավորված ծրագրի մասնակիցները կարծում են, որ ծովային կենդանի օրգանիզմների՝ գիտությանն արդեն հայտնի տեսակների դասակարգման ու համակարգման աշխատանքը «գործնականում ավարտված Է»: Այնուամենայնիվ, համաշխարհային օվկիանոսի նոր բնակիչների հայտնաբերումը շարունակվում Է: Միայն անցյալ տարի հայտնաբերվել են կենդանի օրգանիզմների եւս 1451 տեսակներ: Ծրագրի մասնակիցների գնահատումների համաձայն՝ լաբորատորիաներում նկարագրման գործընթացում են գտնվում եւս 10 հազար կամ նույնսկ ավելի այդպիսի նոր տեսակներ:
Մինչդեռ կենդանի օրգանիզմների 500 հազարից մինչեւ 2 միլիոն ծովային տարատեսակներ տակավին սպասում են իրենց հայտնագործությանը, կանխատեսում են գիտնականները: Նրանց տեսակետով՝ այդ հետազոտությունների համար կպահանջվի առնվազն 360 տարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые: в морях Земли обитает почти 228,5 тыс. видов различных живых организмов
В морях и океанах Земли обитает 228 тыс. 450 видов различных живых организмов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
К такому выводу пришел международный коллектив ученых, занимающихся составлением так называемого Всемирного реестра морских биологических видов путем сравнительного анализа и консолидации соответствующих баз данных, имеющихся в разных странах.
Как объявили в США представители этого исследования, было установлено, что 190 тыс. 400 именований доселе известных видов представляют собой, судя по всем имеющимся данным, различные названия одних и тех же морских живых организмов.
Абсолютным рекордсменомв этой категории стал морской слизень Littorina saxatilis, у которого специалисты насчитали в общей сложности 113 имен. Таким образом, прежний каталог морских живых организмов, насчитывавший почти 419 тыс. позиций, эксперты в результате проделанной ими работы, которая была начата восемь лет тому назад, сократили на 45%.
Участники проекта, базирующегося в Морском институте Фландрии в бельгийском Остенде, полагают, что работа по классификации и систематизации уже известных науке видов морских живых организмов "практически завершена".
Тем не менее, выявление новых обитателей мирового океана продолжается. За один только прошлый год был открыт еще 1451 вид живых организмов. Согласно оценкам участников проекта, в лабораториях в процессе описания находится еще 10 тыс. или даже более таких новых видов.
Между темот 500 тыс. до 2 млн морских разновидностей живых организмоввсе еще ждут своего открытия, прогнозируют ученые. С их точки зрения, на эти исследование уйдет по меньшей мере 360 лет.