Ծովակ գյուղում հինգ տոկոսով կավելանան մշակվող վարելահողերը
ԳԱՎԱՌ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ գյուղում այս գյուղատնտեսական տարում տարբեր մշակաբույսերի ցանքատարածությունները կկազմեն մոտ 412 հեկտար, որն ընդհանուր վարելահողերի մոտ 70 տոկոսն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ծովակի գյուղապետ Գարիկ Հակոբյանը, նախորդ աշնանը գյուղի տնտեսություններում կատարվել է մոտ 200 հեկտար աշնանացան ցորենի ցանք, մոտ 212 հեկտար էլ կկազմեն գարանացան հացաբույսերի ցանքերը: Տմաներձ հողամասերում ցանվող կարտոֆիլը կկազմի մոտ 150 հեկտար: Նախորդ տարվա համեմատ մշակվող վարելահողերը, համաձայն համայնքի ղեկավարի կանխատեսումների, կավելանան մոտ 5 տոկոսով:
«Հիմնականում անմշակ են մնում լեռնային հատվածների էրոզացված վարելահողերը կամ այն հողերը, որոնց սեփականատերերը բացակայում են հանրապետությունից: Մնացած հողերը մշակվում են ամբողջությամբ: Գարնանացան աշխատանքների համար արդեն պատրաստ է 15 միավոր տեխնիկա, ներկրվել է պետության կողմից սուբսիդավորված 120 տոննա պարարտանյութ, 50 տոննա դիզվառելիք: Գյուղացիական տնտեսությունները հիմնականում պատրաստ են գարնանացանին»,-հավաստեց գյուղապետը:

В селе Цовак на 5% прибавится площадь обрабатываемых земель
В селе Цовак Гегаркуникской области посевные площади под разные культуры составит 412 гектаров – около 70% всех посевных площадей.
Как сообщил «Арменпресс» сельский староста Цовака Гарик Акопян, осенью было засеяно около 200 гектаров, всеной будет засеяно еще 212 гектаров зерновых. Приусадебные посадки картофеля занимают около 150 гектаров. В селе Цовак, таким образом, на 5% прибавится площадь обрабатываемых земель – по сравнению с прошлым годом.
«Необработанными остаются горные участки, эрозированные земли, собственники которых не в республике. Для весеннего сева готова техника – 15 единиц, есть 120 тонн удобрений, 50 тонн дизтоплива. Хозяйства к весне готовы»,- уверил сельский староста Цовака Гарик Акопян.