Աստղագետները վայրկյանում 1200 կիլոմետր արագությամբ տեղափոխվող աստղ են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիում Եվրոպայի հարավային աստղադիտարանի աստղագետների միջազգային խումբը դիտել Է աստղերից մեկի շարժումը, որը վայրկյանում 1200 կիլոմետր արագությամբ տեղափոխվում Է մեր Գալակտիկայում: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The News York Times թերթին, US 708 նշումն ստացած աստղը համարվում Է ամենաարագ երկնային մարմինը, որը Գալակտիկայում տեղափոխվում Է կենտրոնախույս ուղղությամբ: Ինչպես այս առթիվ նշել Է Հավայիի նահանգի ինստիտուտի աշխատակից Յուջին Մագնիեն, «այդ արագությամբ Երկրից մինչեւ Լուսին հեռավորությունը կարելի Է հաղթահարել 5 րոպեում»:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, «սրընթաց» աստղի եւս մեկ առանձնահատկությունն այն Է, որ ավելի վաղ այն եղել Է բինար համակարգի՝ կարմիր հսկայից՝ մեծ լուսավորությամբ աստղից եւ սպիտակ թզուկից բաղկացած, կոմպակտ աստղի, որը զանգվածով համեմատելի Է Արեգակի հետ, մի մասը: Այդ աստղերի փոխադարձ ձգողության արդյունքում կարմիր հսկայի լուսոլորտի հելիումի մի մասը զավթել Է սպիտակ թզուկին, որը վերածվել Է գերնորի: Իսկ միայնակ մնացած կարմիր հսկան այնպիսի արագություն Է ձեռք բերել, որը տեսականորեն նրան թույլ Է տալիս լքել մեր Գալակտիկան:

Астрономы обнаружили звезду, перемещающуюся со скоростью 1200 километров в секунду
Звезду, перемещающуюся по нашей Галактике со скоростью 1200 километров в секунду, наблюдала международная группа астрономов Европейской южной обсерватории в Чили.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, звезда, получившая обозначение US 708, считается самым быстрым небесным телом, перемещающимся в направлении от центра галактики. Как отметил в этой связи сотрудник Института штата Гавайи Юджин Магнье, "при такой скорости расстояние от Земли до Луны можно преодолеть за 5 минут".
Еще одна особенность "быстрой" звезды в том, что ранее она была частью бинарной системы, состоявшей из красного гиганта - звезды с высокой светимостью и белого карлика - компактной звезды, сравнимой по массе с Солнцем. В результате взаимного притяжения этих звезд часть гелия из фотосферы красного гиганта захватил белый карлик, превратившийся в сверхновую. А оставшийся в одиночестве красный гигант приобрел такую скорость, которая теоретически позволяет ему покинуть нашу Галактику.