Չինաստանի ռոբոտատեխնիկայի շուկան ամենախոշորն Է դարձել աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի արդյունաբերական ռոբոտների շուկան 2014 թվականին առաջ Է անցել Ճապոնիայի շուկայից եւ դարձել ամենախոշորն աշխարհում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է MarketWatch-ը՝ վկայակոչելով Ռոբոտատեխնիկայի միջազգային ֆեդերացիայի տվյալները:
IFR-ն, որը ներկայացնում Է ռոբոտներ արտադրողներին եւ գիտահետազոտական ինստիտուտները, հայտարարել Է, որ 2014 թվականի վերջին Չինաստանում օգտագործվել Է շուրջ 200 հազար ռոբոտ: 2013 թվականին շահագործման Է հանձնվել 32 հազար ռոբոտ, ինչը կազմել Է այդ տարի ամբողջ աշխարհում գործարկված ռոբոտների 20 տոկոսը:
Այդուամենայնիվ, Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, Չինաստանում ռոբոտների նկատմամբ կենդանի աշխատողների հարաբերակցությունը մնում Է ցածր. 10 հազար աշխատողի բաժին Է ընկնում ընդամենը 30 ռոբոտ Ճապոնիայի 330-ի համեմատությամբ:
Հիմնականում Չինաստանի ռոբոտատեխնիկայի շուկային ապրանքր են մատակարարում չորս անդրազգային կորպորացիաներ՝ Շվեյցարիայի ABB Group-ը, Ճապոնիայի Faunc-ը եւ Yaskawa Electric-ը, ինչպես նաեւ Գերմանիայի Kuka Robotics-ը: Դրանց բաժին Է ընկնում շուկայի 58 տոկոսը, հաղորդել Է Չինաստանի Mir Industry գործակալությունը:

Китайские рынок робототехники стал самым крупным в мире
Китайский рынок промышленных роботов в 2014 году обошел японский и стал самым крупным в мире,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
IFR, представляющая производителей роботов и научно-исследовательские институты, заявила, что на конец 2014 года в Китае использовались около 200 тыс. роботов. В 2013 году было введено в эксплуатацию 32 тыс., что составило 20% всех запущенных в том году роботов в мире.
Тем не менее, отношение живых работников к роботам в Китае остается низким: на 10 тыс. рабочих приходится всего 30 роботов, по сравнению с 330 в Японии.
В основном китайский рынок робототехники снабжают товаром четыре транснациональные корпорации - швейцарская ABB Group, японские Fanuc и Yaskawa Electric, а также немецкая Kuka Robotics. На них приходится 58% рынка, сообщает китайское агентство Mir Industry.