Թեհրանում 100 ծառ է տնկվել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանի հայոց թեմի 100-ամյակի հանձնախմբի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի առիթով հայտարարվել է համահամայնքային ծառատունկ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Ալիք» օրաթերթից: «Սոհանաք» այգու գողտրիկ անկյունում իր ուրույն տեղը կունենա բյուրավոր նահատակների հիշատակը հավերժացնող ծառուղին:
Ծառատունկի ժամանակ տնկվել են ցեղասպանության 100 տարին խորհրդանշող 100 ծառ: Միջոցառմանը ներկա է գտնվել Թեհրանի նահանգի Բնական պաշարների վարչության գծով փոխտնօրեն Հաղղանին, ով բարձր է գնահատել միջոցառման գաղափարը՝ ավելացնելով, որ ծառուղիում կարող է փակցվել հուշատախտակ, որը կհիշեցնի` պուրակը նվիրված է հայ նահատակների հիշատակին:
Թեհրանի անտառների և արոտավայրերի պահպանման վարչության ներկայացուցիչ Մոհաբաթ Սալարին խոստացել է, որ պուրակը հատուկ ուշադրության և խնամքի կարժանանա:
Թ.Հ.Թ. 100-ամյակի հանձնախմբի անդամ Վահիկ Աղաքյանը շնորհակալություն է հայտնել պատկան մարմիններին, որ առիթ են ընծայել 100-րդ տարելիցի առիթով ծառատունկ իրականացնելուն:

Trees planted in Tehran on 100th anniversary of Armenian Genocide
YEREVAN, 10 MARCH, ARMENPRESS: The Armenian Genocide 100th Anniversary Committee of the Diocese of Tehran has announced pan-community tree planting on the occasion of the 100th anniversary of Armenian Genocide.
“Alik” newspaper informs “Armenpress” that the martyrs’ memorial alley will have its unique place in the corner of the "Sohanak" beautiful garden.
During tree planting 100 trees were planted, which symbolize the 100 year of Armenian Genocide. Haghghani, the deputy director of the Department of Natural Resources of Tehran, also attended the event. He highly appreciated the idea of the event and stated that a plaque could be posted in the alley, which will remind that the park is dedicated to the memory of the Armenian victims.