Վերին Դվինի ասորական եկեղեցում մատուցվեց հոգեհանգստի կարգ
ԱՐՏԱՇԱՏ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարատի մարզի Վերին Դվին ասորական համայնքի Մար Թումա եկեղեցում կիրակի օրը կատարվեց հոգեհանգստի կարգ Սիրիայի Խաբուր գետի երկայնքով տեղավորված 32 գյուղերի ասորի բնակիչների հոգու հանգստության համար: Հայաստանում ասորական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Նիկոդեմ Յուխանաեւը պատարագից հետո նշեց, որ այս պատարագն առ Աստված ուղղվեց այն ասորի խաղաղ բնակիչների համար, որոնք փետրվարի 22-ի լույս 23-ի գիշերը զոհ դարձան, իսկ մի մասն էլ գերեվարվեց ծայրահեղ իսլամական խմբավորումների կողմից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, պատարագիչ քահանան աղոթք կարդաց եւ Աստծուց խաղաղություն խնդրեց աշխարհի բոլոր գերիների փրկության համար: Հոգեհանգստի պատարագին ներկա էին «Աթուր» Հայաստանի ասորիների ասոցիացիայի նախագահ Արսեն Միխայլովը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռազմիկ Խոսրոեւը, պատմաբան-ցեղասպանագետ Անահիտ Խոսրոեւան, Վերին Դվին համայնքի ղեկավար Լյուդմիլա Պետրովան, դպրոցի տնօրեն Աիդա Լազարեւան, ուսուցչական կոլեկտիվը, ասորի հավատավոր ժողովուրդը, այլք:
Համայնքի դպրոցն այսօր ունի շուրջ 280 աշակերտ, որոնցից 180-ը ասորիներ են: Նախորդ տարի շրջանավարների մեծ մասն ընդունվել է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ:
Հայաստանի ասորիների «Աթուր» ասոցիացիայի նախագահի տվյալներով, հանրապետությունում ապրում է ավելի քան 7000 ասորի, որոնցից 3500-ը` Արարատի մարզում: Հանրապետությունում ամենաշատ ասորիները Վերին Դվին համայնքում են` ավելի քան 2000: Ասորիներ կան նաեւ Կոտայքի մարզի Արզնի քաղաքում, Արմավիրի մարզի Նոր Արտագերս եւ Արարատի մարզի Դիմիտրով համայնքներում, նաեւ Երեւանում: Գյուղական համայնքների բնակիչները զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, իսկ մայրաքաղաքում` աշխատում են տարբեր հիմնարկ-ձեռնարկություններում: Հանրապետությունում կան ասորի ճանաչված դերասաններ, մշակութային գործիչներ, երաժիշտներ:

Requiem Service performed at Assyrian Church of Verin Dvin
ARTASHAT, 9 MARCH, ARMENPRESS. The Mar Tuma Church of the Verin Dvin Assyrian community of Ararat Province performed on Sunday a Requiem Service for the souls of the Assyrian residents of the 32 villages along the Khabur River of Syria to rest in peace. After the Requiem Service, spiritual pastor of the Assyrian Church in Armenia, Father Nikodem Yukhanayev mentioned that the Requiem Service was performed for the peaceful Assyrian civilians who died on the night of February 22 and those who were captured by extreme Islamists.
As “Armenpress” reports, the priest, who was performing the Requiem Service, read the prayer and asked God for peace to save all captives around the world. Among those attending the Requiem Service were President of the “Atur” Association of the Assyrians of Armenia Arsen Mikhailov, Merited Artist of the Republic of Armenia Razmik Khosroev, historian-genocide expert Anahit Khosroeva, leader of the Verin Dvin community Lyudmila Petrova, school principal Aida Lazareva, teachers, the faithful Assyrians and others.
The school currently has nearly 280 schoolchildren, of which 180 are Assyrians. Most of the schoolchildren got accepted to universities last year.