Պակիստանում կալանք Է դրվել կրիայի մսի՝ աշխարհում խոշորագույն մաքսանենգ խմբաքանակի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի Կարաչի նավահանգստի մաքսավորները կալանք են դրել պահպանության տակ գտնվող կրիաների չորացրած մսի՝ աշխարհում խոշորագույն մաքսանենգ խմբաքանակի վրա: Դրա ծավալը կազմել 1900 կիլոգրամ: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Tribune թերթին, որսագողերն սպանել են քաղցրահամ ջրերի 4342 կրիաներ, որոնք գրանցված են Միջազգային Կարմիր գրքում:
«Ես համոզված եմ, որ սա կրիաների մսի ամենամեծ մաքսանենգ խմբաքանակն Է աշխարհում, եւ, ցավոք, դա տեղի Է ունեցել մեր երկրում,- հայտարարել Է Կարաչիի նավահանգստի մաքսակետի պետ Իրֆան Ջավեդը:- Եթե հաշվի առնենք, որ մեկ չորացրած կրիայի արժեքը սեւ շուկայում գերազանցում Է 1,5 հազար դոլարը, ապա չարագործները հույս են ունեցել ամբողջ բեռի համար ստանալու շուրջ 6,5 միլիոն դոլար»:
Չնայած յուրաքանչյուր սպանված կրիայի համար տուգանքի ավելացմանը մինչեւ 500 դոլար, դրանց ներկրումը Պակիստան շարունակվում Է: Շատ հարյուրամյակների ընթացքում Ասիայում ցամաքային եւ ջրային կրիաները գործածվել են սննդի մեջ: Կրիայի ապուրը համարվում Է հազվագույտ նրբախորտիկ եւ մատուցվում Է ամբողջ աշխարհի Էլիտար ռեստորաններում: Մեկ ափսե տարաշխարհիկ ապուրը համադամասերների վրա նստում Է 100 եւ ավելի դոլար, ըստ որում դրա համար կրիայի չորացրած միսի ծախսը կազմում Է մոտավորապես 30 գրամ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Пакистане задержана крупнейшая в мире контрабандная партия мяса черепах
Крупнейшая в мире контрабандная партия сушеного мяса охраняемых черепах задержана таможенниками пакистанского порта Карачи. Ее объем составил 1900 кг. Как сообщает газета Tribune, браконьеры убили 4342 пресноводные черепахи, занесенные в Международную Красную книгу.
"Я уверен, что это самая большая контрабандная партия черепашьего мяса в мире, и, к сожалению, это случилось в нашей стране, - заявил начальник таможенного поста порта Карачи Ирфан Джавед. - Если учесть, что стоимость одной сушеной черепахи на черном рынке превышает $1,5 тыc., злоумышленники рассчитывали получить за весь груз около $6,5 млн",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Несмотря на увеличение штрафа за каждую убитую черепаху до $500, их вывоз из Пакистана продолжается. В течение многих столетий в Азии сухопутные и водные черепахи употреблялись в пищу. Черепаший суп считается редким деликатесом и подается в элитных ресторанах всего мира. Тарелка экзотического супа обходится гурманам в $100 и выше, при этом расход сушеного мяса на нее составляет примерно 30 граммов.