Դուբայի իշխանությունները «Ապագայի թանգարան» են կառուցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) վարչապետ եւ Դուբայի տիրակալ շեյխ Մուհամադ բեն Ռաշիդ Ալ Մաքթումը հրապարակել Է Դուբայում «Ապագայի թանգարանի» կառուցման պլանները, որի գլխավոր թեման կդառնան նորաստեղծություններն ու ապագայի տեխնոլոգիաները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Էմրիությունների զանգվածային լրավամիջոցներին:
Թանգարանում կներկայացվեն աշխարհի ամենակարեւոր նորաստեղծական տեխնոլոգիաները: Ցուցանմուշներ կդառնան հաշվետվությունները, ինտերակտիվ ցուցադրությունները, սիմուլյատորները: Բացի դրանից, դրա պատերի ներսում արդի լուծումներ կմշակվեն ապագայի քաղաքների համար:
Դուբայի մտահղացմամբ՝ թանգարանը հետազոտողներին, դիզայներներին, գյուտարարներին եւ հովանավորներին կմիավորի մեկ հարկի տակ: Նրանց համար ենթադրվում Է առանձին լաբորատորիաների ստեղծում հետազոտությունների տարբեր ոլորտների գծով՝ առողջապահություն, կրթություն, «խելացի քաղաք», Էներգետիկա եւ տրանսպորտ: Թանգարանում կանցկացվեն գիտական խորհրդաժողովներ, դասընթացներ եւ վարպետության դասեր:
«ԱՄԷ-ի նախագահ շեյխ Խալիֆա բեն Զայեդ Ալ Նահայանը 2015 թվականը հայտարարել Է ԱՄԷ-ի համար նորաստեղծությունների տարի: Այսօր մենք ցույց ենք տալիս, թե որքան լուրջ ենք տրամադրված ԱՄԷ-ն նորաստեղծությունների համար հիմնական միջազգային ուղղության վերածելու՝ այս առաքելության նկատմամբ».- հայտարարել Է Դուբայի տիրակալը:
Թանգարանի նշանաբանն Է «Նայի՛ր ապագային եւ ստեղծի՛ր այն»:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, թանգարանը կտեղավորվի Emirates Towers աշտարակներում, կբացվի 2017 թվականին եւ, կազմակերպիչների խոսքով՝ կդառնա իր տեսակի մեջ աշխարհում առաջինը:

Власти Дубая построят "Музей будущего"
Премьер-министр ОАЭ иправитель Дубая шейх Мухаммад бен Рашид Аль Мактум обнародовал планы строительства "Музея будущего" вДубае, главной темой которого станут инновации итехнологии будущего, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В музее будут представлены самые важные инновационные технологии мира. Экспонатами станут отчеты, интерактивные демонстрации, симуляторы. Кроме этого, вего стенах будут разрабатываться современные решения длягородов будущего. По замыслу Дубая, музей объединит исследователей, дизайнеров, изобретателей испонсоров пододной крышей. Для них подразумевается создание отдельных лабораторий поразным сферам исследований— здравоохранение, образование, "умный город", энергетика итранспорт. В музее будут проводиться научные конференции, курсы имастер-классы.
"Президент ОАЭ шейх Халифа бен Заед Аль Нахайян объявил 2015 год годом инноваций дляОАЭ. Сегодня мы показываем, каксерьезно мы настроены вотношении этой миссии попревращению ОАЭ восновное международное направление дляинноваций",— заявил правитель Дубая.
Девиз музея— "Смотри вбудущее исоздавай его".
Музей будет расположен вбашнях Emirates Towers, откроется в2017 году и, пословам организаторов, станет первым всвоем роде вмире.