Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց քաղաքականությունը լռելու իրավունք այլեւս չունի. Ալբերտ Վայլեր
ԲԵՌԼԻՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բեռլինյան հիշատակի միջոցառմանը ներկա Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի համար ավելի քան հստակ է՝ Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի կառավարության իրագործած հայերի տեղահանումն ու սպանդը 20-րդ դարի առաջին ցեսապանությունն էր:Բունդեսթագի Քրիստոնեադեմոկրատական միության պատգամավորն այս կապակցությամբ մամուլին տված մեկնաբանությունում նշում է, որ մեծ տերություններն այն ժամանակ չդադարեցրեցին քրիտոնյա հայերի զանգվածային կոտորածը, ինչն այսօրվա տեսանկյունից հնարավոր կլիներ. «Հարյուր տարի անց քաղաքականությունը լռելու իրավունք այլեւս չունի»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Վայլերը հիշեցնում է, որ Բունդեսթագի «Քրիտոնեադեմոկրատական միություն-Քրիստոնեասոցիալական միություն» խմբակցությունը բազմիցս կոչ է արել թուրքական պետությանը՝ թոթափելու այս տխուր ժառանգության բեռը:
«Ցավոք, Թուրքիան մինչ օրս պատրաստ չէ ներողություն խնդրել իր նախնիների արարքների համար: Ես կարծում եմ, որ պատմության այս տխուր էջի մշակումն ու ճանաչումը պետք է 21-րդ դարում ժողովրդավարական ինտեգրացիայի նախապայման լինի: Այն երկրին, ով արդեն երկար տարիներ ԵՄ անդամության է ձգտում, անհապաղ անհրաժեշտ է առերեսվել սեփական անցյալի հետ ու վերագնահատել այն»,-կարծում է գերմանացի պատգամավորը:
Նա միեւնույն ժամանակ հնչեցնում է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ իրենց մոտ հաշտեցման գործընթաց սկսելու հույսեր էին արթնացել. «Այսօր, սակայն, պետք է ափսոսամ, որ կարգավորման գործընթացը, ցավոք, առաջընթաց չունեցավ: Ես վստահ եմ, որ գործած անարդարության հստակ անվանումը, Թուրքիայի այսօրվա պատասխանատուների կողմից նրա ճանաչումը քաղաքական հաշտեցման լավ նախադրյալ կլինեն: Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»:
Այս եւ մի շարք այլ օրակարգային խնդիրների հրամայականից ելնելով՝ Վայլերը ծրագրել է Բունդեսթագում հիմնել հայ-գերմանական ֆորում՝ նպատակ ունենալով սերտացնելու հայ-գերմանական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում, խթանելու հասարակությունների միջեւ կապը:
Փետրվարի 26-ին Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատան, Բեռլինի հայկական համայնքի եւ «Genozid 1915» նախաձեռնության կողմից Բեռլինի պատգամավորների պալատում (Բեռլին երկրամասի խորհրդարան) անցկացվեց հուշ-երեկո, որին մասնակցեցին Բեռլինի պառլամենտի նախագահը, Բունդեսթագի պատգամավորներ, ՀՀ դեսպանատան, համայնքների ներկայացուցիչներ, թեմայով հետաքրքրված հասարակական, քաղաքական գործիչներ:

Политика не имеет права больше молчать, спустя 100 лет после Геноцида армян: Альберт Вайлер
Депутат Бундестага Альберт Вайлер, принимавший участие в берлинском вечере, посвященном 100-летию Геноцида армян, более, чем уверен, что организованное младотурками выселение и уничтожение армян было первым геноцидом 20-го века. Депутат Бундестага от ХДС сказал прессе, что вликие державы того времени не остановили геноцид армян, что можно было бы сделать с нынешних позиций: «Политика не имеет права больше молчать, спустя 100 лет после Геноцида армян».
Как передает «Арменпресс», Альберт Вайлер напоминает, что фракция Бундестага «ХДС-ХСС» много раз призывала Турцию стряхнуть этот грустный груз прошлого.
«К сожалению, Турция не готова попросить прощения за проступки предков. Я думаю, что осмысление этой печальной страницы истории должно стать условием демократической интеграции 21-го века. Страны, долгие годы стремящиеся в ЕС, должны посмотреть в лицо собственной истории и переоценить ее»,- думает депутат Бундестага Альберт Вайлер.
Он сказал, что подписание армяно-турецких протоколов возбудило определенные надежды, однако процесс не прогрессировал. «Я уверен, что четкое обозначение несправедливости, признание ее со стороны сегодняшних властей Турции станет хорошей предпосылкой для примирения. Мы продолжим наши усилия в этом направлении».
Исходя из указанного, Альберт Вайлер думает основать в Бундестаге армяно-немецкий форум, чтобы укрепить отношения между обеими странами в разных областях и стимулировать связи между обшествами обеих стран.
26-го февраля берлинский вечер, посвященный 100-летию Геноцида армян, объединил немецких ученых, депутатов, общественно-политичских деятелей, представителей армянской общины и армянского посольства, а также интересующихся тематикой лиц. По инициативе посольства Армении в Берлине, армянской общины и группы «Genozid 1915» в депутатской палате Берлина состоялся вечер памяти жертв первого геноцида 20-го века; прозвучали исторические и политические оценки, говорилось о роли кайзеровской Германии в программах уничтожения армян и о нынешней позиции Берлина.