Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց քաղաքականությունը լռելու իրավունք այլեւս չունի. Ալբերտ Վայլեր
ԲԵՌԼԻՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բեռլինյան հիշատակի միջոցառմանը ներկա Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի համար ավելի քան հստակ է՝ Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի կառավարության իրագործած հայերի տեղահանումն ու սպանդը 20-րդ դարի առաջին ցեսապանությունն էր:Բունդեսթագի Քրիստոնեադեմոկրատական միության պատգամավորն այս կապակցությամբ մամուլին տված մեկնաբանությունում նշում է, որ մեծ տերություններն այն ժամանակ չդադարեցրեցին քրիտոնյա հայերի զանգվածային կոտորածը, ինչն այսօրվա տեսանկյունից հնարավոր կլիներ. «Հարյուր տարի անց քաղաքականությունը լռելու իրավունք այլեւս չունի»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Վայլերը հիշեցնում է, որ Բունդեսթագի «Քրիտոնեադեմոկրատական միություն-Քրիստոնեասոցիալական միություն» խմբակցությունը բազմիցս կոչ է արել թուրքական պետությանը՝ թոթափելու այս տխուր ժառանգության բեռը:
«Ցավոք, Թուրքիան մինչ օրս պատրաստ չէ ներողություն խնդրել իր նախնիների արարքների համար: Ես կարծում եմ, որ պատմության այս տխուր էջի մշակումն ու ճանաչումը պետք է 21-րդ դարում ժողովրդավարական ինտեգրացիայի նախապայման լինի: Այն երկրին, ով արդեն երկար տարիներ ԵՄ անդամության է ձգտում, անհապաղ անհրաժեշտ է առերեսվել սեփական անցյալի հետ ու վերագնահատել այն»,-կարծում է գերմանացի պատգամավորը:
Նա միեւնույն ժամանակ հնչեցնում է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ իրենց մոտ հաշտեցման գործընթաց սկսելու հույսեր էին արթնացել. «Այսօր, սակայն, պետք է ափսոսամ, որ կարգավորման գործընթացը, ցավոք, առաջընթաց չունեցավ: Ես վստահ եմ, որ գործած անարդարության հստակ անվանումը, Թուրքիայի այսօրվա պատասխանատուների կողմից նրա ճանաչումը քաղաքական հաշտեցման լավ նախադրյալ կլինեն: Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»:
Այս եւ մի շարք այլ օրակարգային խնդիրների հրամայականից ելնելով՝ Վայլերը ծրագրել է Բունդեսթագում հիմնել հայ-գերմանական ֆորում՝ նպատակ ունենալով սերտացնելու հայ-գերմանական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում, խթանելու հասարակությունների միջեւ կապը:
Փետրվարի 26-ին Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատան, Բեռլինի հայկական համայնքի եւ «Genozid 1915» նախաձեռնության կողմից Բեռլինի պատգամավորների պալատում (Բեռլին երկրամասի խորհրդարան) անցկացվեց հուշ-երեկո, որին մասնակցեցին Բեռլինի պառլամենտի նախագահը, Բունդեսթագի պատգամավորներ, ՀՀ դեսպանատան, համայնքների ներկայացուցիչներ, թեմայով հետաքրքրված հասարակական, քաղաքական գործիչներ:

Politics has no right to remain silent 100 years after Armenian Genocide: Albert Weiler
BERLIN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. It’s more than clear for Albert Weiler, member of the German Bundestag, that the massacres and deportation of the Armenians carried out by the Young Turks’ government in the Ottoman Empire, was the first genocide of the 20th century. The German MP representing the Christian Democratic Union of Bundestag attended the commemoration event dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide held in Berlin. Weiler gave a comment on this occasion and noted that the great powers did not stop the mass killings of the Christian Armenians at that time, which would be possible from today’s point of view. “Politics has no right to remain silent 100 years after.”
As reports “Armenpress”, Weiler reminded that the CDU/CSU (the Christian Democratic Union/ the Christian Social Union) fraction of Bundestag has called for a number of times upon Turkey to free themselves from the burden of sad heritage.
Among other things, the German MP noted: “It’s sad that till now Turkey is not ready to apologize for the acts of their ancestors. I find that the recognition of this sad page of history must become a precondition of democratic integration in the 21st century. It’s an urgent necessity for a country, aspiring to join the EU, to face with its own past and reassess it.”
Also, the German MP stated that they had hopes on the reconciliation process after signing the Armenian-Turkish protocols. “But today I regret that the process of reconciliation had no progress. I am confident that clearly naming the injustice, which took place, and its recognition by the authorities of today’s Turkey will be good condition for reconciliation. We’ll continue making efforts in that direction,” Albert Weiler noted.
Albert Weiler intends to create a German-Armenian forum in Bundestag aiming to establish closer Armenian-German relations in various spheres and encouraging ties between the societies.