Աշխարհում տարեկան մինչեւ 400 մլրդ դոլար գումարի սննդամթերք Է թափվում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում տարեկան մինչեւ 400 մլրդ դոլար գումարի սննդամթերք Է թափվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Waste and Resources Action Programme (WRAP) բրիտանական կազմակերպության զեկույցում: Աշխարհում արտադրվող ամողջ պարենամթերքի երրորդ մասը չի օգտագործվում, այլ ուղարկվում Է աղբանոց, հայտնում են փորձագետները:
WRAP-ի զեկույցի համաձայն՝ միայն ԱՄՆ-ում տարեկան շուրջ 60 մլն տոննա պարենամթերք վերածվում Է շուրջ 162 մլրդ դոլար արժողությամբ սննդամթերքի թափոնի: Դրա հետ մեկտեղ 32 մլն տոննան հայտնվում Է մունիցիպալ աղբանոցներում, եւ դրանց օգտահանումը տեղի իշխանությունների վրա տարեկան նստում Է մոտավորապես 1,5 մլրդ դոլար: Այդ թափոնների այրման հետեւանքով առաջանում Է մեթան գազ, որը ջերմոցային Էֆեկտ Է ստեղծում: Ամբողջ աշխարհում այդ պատճառով տարեկան արտազատվում Է 3,3 մլրդ տոննա մեթան (ածխաթթու գազի համարժեքով) կամ ջերմոցային գազերի ողջ արտանետումների 7 տոկոսը:
20-50 տոկոսով սննդի թափոնների ծավալի կրճատումը մինչեւ 2030 թվականը կօգնի տարեկան տնտեսել 120 մլրդ դոլարից մինչեւ 300 մլրդ դոլար: Մեծ Բրիտանիայում սննդի թափոնների նվազեցմանն ուղղված քայլերը օգնել են 2007-2012 թվականներին ծախսերը կրճատել մոտավորապես 13 մլրդ ֆունտ ստեռլինգով (20,2 մլրդ դոլար):
Ռիթեյլերների կողմից դուրս գրված եւ սպառողների կողմից դեն նետված մթերքով հնարավոր կլիներ կերակրել աշխարհի բոլոր 870 միլիոն սովյալներին, պնդում Է ՄԱԿ-ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (FAO):
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, տարեցտարի խնդիրն ավելի ու ավելի կսրվի: Եթե գործուն միջոցներ չձեռնարկվեն, բնակչության թվաքանակի աճի համեմատ սննդի համաշխարհային թափոնների արժեքը կարող Է տարեկան գերազանցել 600 մլրդ դոլարը:

Ежегодно в мире выбрасываются продукты питания на сумму до $400 млрд
Ежегодно в мире выбрасываются продукты питания на сумму до $400 млрд, говорится в докладе британской организации Waste and Resources Action Programme (WRAP). Треть всего производимого в мире продовольствия не потребляется, а отправляется на свалку, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Согласно докладу WRAP, ежегодно только в США около 60 млн тонн продовольствия становятся пищевыми отходами стоимостью около $162 млрд. При этом 32 млрд тонн оказываются на муниципальных свалках, и их утилизация обходится местным властям примерно в $1,5 млрд в год. Во время сжигания таких отходов образуется метан - газ, создающий парниковый эффект. По всему миру из-за этого выделяется 3,3 млрд тонн метана (в эквиваленте углекислого газа) в год, или 7% всех выбросов парниковых газов.
Снижение объема пищевых отходов на 20-50% поможет экономить от $120 млрд до $300 млрд в год к 2030 году. В Великобритании шаги по снижению пищевых отходов помогли сократить затраты примерно на 13 млрд фунтов стерлингов ($20,2 млрд) в 2007-2012 годах.
Едой, списанной ритейлерами и выброшенной потребителями, можно было бы накормить все 870 млн голодающих в мире, утверждает Продовольственная и сельскохозяйственная организация (ФАО) ООН.
С каждым годом проблема будет становиться все острее: по мере роста численности населения стоимость общемировых пищевых отходов может превысить $600 млрд в год, если не будут предприняты действенные меры.