Մարտունի քաղաքում կսկսվի ջրատարի եւ կոյուղու հիմնանորոգումը
ԳԱՎԱՌ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի Աբովյան փողոցով է անցնում Սեւան-Մարտունի-Գետափ միջպետական ճանապարհը: Եղանակները տաքանալուն պես այստեղ կսկսվեն ջրատարի եւ կոյուղու հիմնանորոգման աշխատանքները: Շինարարությունն իրականացվելու է «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ պատվիրատվությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարտունու քաղաքապետի տեղակալ Արամ Կարապետյանը, շինարարական աշխատանքները պետք է իրականացվեն Աբովյան փողոցի 1 կիլոմետր երկարությամբ հատվածում: «Այդ հատվածում խմելու ջրատարի ներքին ցանցը քայքայվել ու շարքից դուրս է եկել, ինչի հետեւանքով մոտ 60 ընտանիքի հնարավոր չի լինում կանոնավոր ջուր մատակարարել, իսկ կոյուղին ամբողջությամբ խցանված է: Նախորդ տարի Մարտունի քաղաքում «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ պատվիրատվությամբ ամբողջովին նորացվեց խմելու ջրատարի ներքին ցանցը, բայց Աբովյան փողոցի՝ շուկայից մինչեւ Երեւան-Վարդենիս մայրուղի ընկած հատվածը հնարավոր չեղավ ընդգրկել նորոգման ծրագրում, քանի որ այնտեղով է անցնում Մարտունի-Գետափ միջպետական նշանակության ճանապարհը, որը քանդելու համար հարկավոր էր ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարարության թույլտվությունը: Խնդիրը Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի միջամտության շնորհիվ ստացել է իր լուծումը, եւ շինարարությունը կսկսվի եղանակները տաքանալուն պես»,-նշեց քաղաքապետի տեղակալը:
Նույն աղբյուրի հավաստմամբ՝ փողոցը քանդվելու է ամբողջ լայնքով ու երկայնքով, որը շինարարական աշխատանքների ավարտից անմիջապես հետո ասֆալտապատվելու է պատվիրատուի միջոցներով: Կառույցի ավարտից հետո Աբովյան փողոցի 60 ընտանիք կունենան մշտական ջրամատակարարում եւ գործող կոյուղագիծ, որի ջրերը կհոսեն քաղաքի մեխանիկական մաքրման կայան:

В Мартуни начнется ремонт водопровода и канализации
По городу Мартуни, улице Абовяна, проходит межгосударственная автотрасса Севан-Мартуни-Гетап. Как только потеплеет, начнутся ремонтные работы водопровода и канализации, работы будет вести ЗАО «Армводоканал».
Как сообщил «Арменпресс» вице-мэр Мартуни Арам Карапетян, работы будут проводиться на участке 1 км на улице Абовяна. «Водопровод на этом участке прогнил, около 60 семей не получают воду регулярно, канализация забита. В прошлом году ЗАО «Армводоканал» полностью отремонтировал водопровод в городе, однако этот участок не тронули, поскольку там проходит межгосударственная автотрасса Севан-Мартуни-Гетап; на работы требовалось разрешение минтранса, которое сейчас получно, благодаря вмешательству губернатора Гегаркуника Рафика Григоряна. Как только потеплеет, начнутся ремонтные работы водопровода и канализации»,- сказал вице-мэр Мартуни Арам Карапетян.
Он же сообщил, что дорога будет раскопана по всей ширине, а после ремонта водопровода и канализации будет заасфальтирована за счет заказчика. Таким образом, 60 семей получат доступ к водопроводу и канализации.