Արարատի մարզում նշվեց Գիրք նվիրելու օրը
ԱՐՏԱՇԱՏ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ փետրվարի 19-ին` հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, «Խոնարհվիր գրքին, որ բարձրանաս նրանով» խորագրով հետաքրքիր միջոցառում էր կազմակերպվել Արարատի մարզի Զանգակատուն համայնքում` Պարույր Սեւակի տուն-թանգարանում: Միջոցառմանը ներկա էին սահմանամերձ վեց համայնքների` Զանգակատան, Տիգրանաշենի, Լուսաշողի, Լանջառի, Պարույր Սեւակի եւ Երասխի համայնքապետները, դպրոցների տնօրենները, որոնց նվիրաբերվեց շուրջ 120 կտոր արժեքավոր գրականություն:
Միջոցառումը բացեց Պարույր Սեւակի տուն-թանգարանի տնօրեն Ավետիք Գրիգորյանը` շնորահավորելով ներկաներին Գրքի տոնի առթիվ: Նա անդրադարձ կատարեց հայ ժողովրդի պատմական հարուստ անցյալին` ընդգծելով գիր ու գրականության անփոխարինելի դերը մարդու, հատկապես` երիտասարդի կայնքում:
Մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ Հասմիկ Գասպարյանը մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանի անունից շնորհավորեց ներկաներին օրվա կապակցությամբ: «Ավանդական դարձած այս միջոցառուման նպատակն է երիտասարդների մեջ սեր արթնացնել գրականության նկատմամբ եւ վերականգնել գիրք ընթերցելու երբեմնի հաճելի եւ կարեւորագույն սովորույթը»,-ընդգծեց նա:
Միջոցառման ընթացքում Պարույր Սեւակի անվան դպրոցի աշակերտներն ասմունքեցին, հնչեցրեցին նաեւ գիր ու գրականության վերաբերյալ թեւավոր խոսքեր ու աֆորիզմներ, հանդես եկան ազգագրական պարերով:
Օրվա կապակցությամբ, մինչ Զանգակատուն մեկնելը, մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության աշխատակիցները Գիրք նվիրելու օրվա առիթով մարզպետին նվիրեցին հայ դասականների գործեր: Իսկ մարզպետարանի բակում Համահայկական երիտասարդական հիմնադրամի Արարատի մարզային կենտրոնի մի խումբ երիտասարդ կամավորներ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ ավելի քան 60 կտոր գրականություն նվիրաբերեցին պատահական անցորդներին, գրադարանի աշխատակիցներին, բուժաշխատողներին:
Հայաստանում փետրվարի 19-ը` Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր` ՀՀ գրողների միության նախկին նախագահ երջանկահիշատակ Լեւոն Անանյանի նախաձեռնությամբ:

В Араратской области отметили День дарения книги
19-го февраля, в день рождения Ованеса Туманяна, когда в Армении отмечается День дарения книги, в доме-музее Паруйра Севака в общине Зангакатун Араратской области организовали интересное мероприятие. Собрались руководители 6 общин области, директора школ, которым подарили около 120 томов ценной литературы.
Выступил директор дома-музея Паруйра Севака Аветик Григорян, который поздравил собравшихся с Днем книги; он отметил неоценимую роль письменности в богатом историческом прошлом армянского народа и ее значение для молодежи.
Начальник отдела культуры администрации области Асмик Гаспарян от имени губернатора Рубика Абрамяна поздравила всех с праздником - Днем книги. «Целью этого традиционного мероприятия является пробуждение у молодежи любви к литературе и восстановление привычки к чтению»,- сказала она.
Ученики школы имени Паруйра Севака декламировали, выступили с исполнением народных танцев.
До того как выехать в Зангакатун, сотрудники отдела культуры администрации области подарили губернатору труды армянских классиков. Во дворе здания администрации области сотрудники аппарата дарили случайным прохожим, библиотекам, медработникам книги – более 60 штук.
Инициатива дарить книги в день рождения Ованеса Туманяна принадлежит бывшему председателю Союза писателей Армении Левону Ананяну; 19-февраля отмечается каждый год как День дарения книги. В этот день организуется ряд других мероприятий.