Նյու Յորքում Westminster Kennel Club Dog Show-ի հաղթող Է դարձել բիգլ ցեղատեսակի Միս Փի Էգ շունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում փետրվարի 17-ին ավարտված «Վեստմինստեր քենել քաբ դոգ-շոու» (Westminster Kennel Club Dog Show) աշխարհում շների ամենահեղինակավոր ցուցահանդեսներից մեկի հաղթող Է դարձել Միս Փի անունով չորսամյա (Էգ) բիգլը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միս Փին ազգակից Է Ունո անունով քերծեին, որը 2008 թվականին դարձել Է առաջին բիգլը, որը երբեւԷ հաղթել Է այդ ստուգատեսում: Անցյալ տարվա շոուի հաղթող Սքայ անունով կոշտամազ ֆոքստերիերն այս անգամ զբաղեցրել Է երկրորդ տեղը:
Ներկայիս 139-րդ մրցույթին, որն ամեն տարի անցկացվում Է Միացյալ Նահանգների խոշորագույն մեգապոլիսում, մասնակցել են ավելի քան 2,7 հազար շներ ԱՄՆ-ից եւ աշխարհի այլ երկրներից: Այս անգամ մրցումներին մասնակցել են 192 տարբեր ցեղատեսակների ներկայացուցիչներ՝ երկուսով ավելի, քան անցյալ տարի:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, 2014 թվականից Westminster Kennel Club Dog Show-ին թույլատրված Է մասնակցել ոչ ազնվացեղ շներին, բայց դրանք մրցում են սոսկ «աջիլիթի» անվանումը կրող մրցույթի շրջանակներում: Դա այն մրցույթն Է, որտեղ շունը պետք Է բոլորից արագ վազի վազքուղիով՝ հաղթահարելով արգելքները: Փետրվարի 14-ին՝ նախքան ցուցահանդեսի բացումն անցկացված այս մրցման հաղթող Է դարձել Տեքս անունով բորդեր-կոլլին Նյու Ջերսիի նահանգից:

Победителем выставки собак в Нью-Йорке стала самка породы бигль по кличке Мисс Пи
Победителем завершившейся во вторник в Нью-Йорке одной из самых престижных в мире выставок собак "Вестминстер кеннел клаб дог-шоу" (Westminster Kennel Club Dog Show)стал четырехлетний бигль (самка)по кличке Мисс Пи.
Мисс Пи состоит в родстве с гончей по кличке Уно, которая в 2008 году стала первым биглем, когда-либо побеждавшем на этом смотре. Победитель прошлогоднего шоу, жесткошерстный фокстерьер по кличке Скай, на этот раз занял второе место,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В нынешнем, 139-м, конкурсе, ежегодно проводимом в крупнейшем американском мегаполисе, приняли участие более 2,7 тыс. собак из США и других стран мира. На этот раз в соревновании участвовали представители 192 различных пород - на две больше, чем в прошлом году.
С прошлого года в Westminster Kennel Club Dog Show разрешено участвовать и беспородным собакам, но они соревнуются лишь в конкурсе под названием "аджилити". Он заключается в том, что собака должна быстрее всех пробежать по трассе, преодолевая препятствия. Победителем этого соревнования, которое было проведено в субботу, еще до открытия выставки, стал бордер-колли по кличке Текс из штата Нью-Джерси.