Դեպի Մարս թռիչքի կազմակերպիչները հավակնորդների ցուցակը կրճատել են մինչեւ 100 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մարս Ուան» (Mars One) մասնավոր նախագծի կազմակերպիչները Մարսի գաղութացման ծրագրին մասնակցելու հավակնորդների թիվը 660-ից կրճատել են մինչեւ 100: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով «Դեյլի մեյլ» բրիտանական թերթին, 2015 թվականին պլանավորվում Է ընտրել վեց խումբ՝ յուրաքանչյուրում 4-ական մարդ, ինչից հետո կսկսվի առաքելությանը նրանց յոթնամյա պատրաստությունը:
Ընդամենը կազմակերպիչները քննարկել են 200 հազար կամավորների թեկնածություններ, որոնք պատրաստ են ընդմիշտ հրաժեշտ տալ Երկրին: Մնացած հարյուր թեկնածուները հավասարապես կանայք ու տղամարդիկ են՝ 19-ից մինչեւ 60 տարեկան: Առավել մեծ ներկայացուցչություն ունեն ԱՄՆ-ի քաղաքացիները՝ 33 թեկնածու, Եվրոպան ներկայացնում Է 31 մարդ, իսկ 16-ն ասիական երկրներից են: Ցուցակում կա Ռուսաստանի հինգ ներկայացուցիչ:
«Մարս Ուան» նախագիծը մեկնարկել Է 2011 թվականին, դրա գաղափարը պատկանում Է համանուն հոլանդական ընկերությանը: Նախագծի նպատակը դեպի Մարս մարդու թռիչքի իրականացումն Է՝ հետագայում գաղութի հիմնադրմամբ եւ հեռուստատեսությամբ տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների ցուցադրմամբ: Ենթադրվում Է, որ սկզբում Կարմիր մոլորակ կուղարկվեն մի քանի ռոբոտներ, որոնք 2016-ից մինչեւ 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում կկառուցեն բնակելի եւ ծառայողական մոդուլներ: Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, վերաբնակներով տիեզերական ապարատի մեկնարկը պլանավորված Է 2022 թվականին, իսկ Մարսի մակերեւույթ նրանց ժամանումը կկայանա 2023 թվականին:
Մասնագետների հաշվարկների համաձայն՝ թռիչքը պետք Է տեւի շուրջ 200 օր: Առաջին քառյակի մեջ կլինեն երկու տղամարդ եւ երկու կին: Այնուհետեւ յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ Կարմիր մոլորակ կժամանեն այլ գաղութարարներ: Այդպիսով՝ մինչեւ 2033 թվականը մոլորակում պետք Է ապրեն ու աշխատեն 24 աստղանավորդներ: «Մարս Ուան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բաս Լանսդորփը հայտնել Է, որ Մարսի վրա պաշտոնական լեզուն լինելու Է անգլերենը:

Организаторы полета на Марс сократили список претендентов до 100 человек
Организаторы частного проекта "Марс Уан" (Mars One)сократили число претендентов на участие в программе по колонизации Марса с 660 до 100 человек. Как сообщает британская газета "Дейли мейл", в 2015 году планируется отобрать шесть групп - по четыре человека в каждой - после чего начнется их семилетняя подготовка к планетарной миссии.
Всего организаторам пришлось рассмотреть кандидатуры 200 тыс добровольцев, готовых навсегда проститься с Землей. Среди оставшихся 100 кандидатов - поровну мужчин и женщин в возрасте от 19 до 60 лет. Наибольшее представительство имеют граждане США - 33 кандидата. 31 человек представляет Европу, а 16 - азиатские страны. В списке присутствуют пять россиян.
В прошлом году медиагруппа "Эндемол" (Endemol)объявила о намерении транслировать весь процесс подготовки миссии. По замыслу организаторов, добровольцы не обязательно должны обладать специальной подготовкой, а окончательный список кандидатов может быть принят на основе голосования телезрителей. Однако последующие семь лет своей жизни они должны будут посвятить подготовке к миссии.
Проект "Марс Уан" стартовал в 2011 году, идея принадлежит одноименной голландской компании. Его цель - осуществление полета человека на Марс с последующим основанием колонии и трансляции всего происходящего по телевидению. Предполагается, что сначала на красную планету будут отправлены несколько роботов, которые в период с 2016 по 2020 годы возведут жилые и служебные модули. Старт космического аппарата с поселенцами запланирован на 2022 год, а их прибытие на поверхность Марса должно состояться в 2023-м. По расчетам специалистов, полет должен занять около 200 дней. В первую четверку войдут два мужчины и две женщины. Затем через каждые два года на Красную планету будут прибывать другие колонисты. Таким образом, к 2033 году на планете должны жить и работать все 24 астронавта. По словам генерального директора компании "Марс Уан" Баса Лансдорпа, официальным языком на Марсе будет английский.
Деньги на реализацию проекта компания рассчитывает получить у спонсоров, а также путем привлечения жителей Земли в качестве аудитории интерактивного реалити-шоу, которое покажет все аспекты планируемой миссии - от отбора переселенцев до реализации полета человека на Марс. Значительная часть экспертов, правда, сомневаются в возможности реализации проекта. В частности, в числе основных преград критики называют техническую сложность проекта, а также недостаточный объем инвестиций, который составляет около 6 млрд долларов.