Գիտնականները վարակների անվերահսկելի տարածումը կապել են գլոբալ տաքացման հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնականների կարծիքով՝ մոլորակի վրա տեղի ունեցող ընդգրկուն կլիմայական փոփոխությունները կհանգեցնեն այն տարածքներում վարակների տարածման արագացման, որտեղ ավելի վաղ այդպիսի հիվանդություններ չեն դիտվել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, իրենց հետազոտությունների արդյունքները հեղինակները հրապարակել են Philosophical Transactions of the Royal Society B հանդեսում, իսկ դրանց մասին հակիրճ հաղորդում Է The Daily Mail հրատարակությունը:
Ավելի վաղ գիտնականները ենթադրում Էին, թե նոր տիրոջ օրգանիզմում հարմարվելու համար մակաբույծներին տեւական ժամանակ Է անհրաժեշտ: Գիտնականները կարծում Էին, թե հարմարվելու համար անհրաժեշտ փոփոխությունները կարող են պահանջել շուրջ հարյուր տարի:
Մասնագետների նոր հետազոտությունը ցույց Է տալիս, որ մակաբույծներն ունակ են նոր պայմաններին ընտելանալու զգալիորեն ավելի արագ, իսկ գլոբալ տաքացումն Էլ ավելի Է նպաստում դրան:
Գիտնականների խոսքով՝ դիտարկվող փոփոխությունները տեղի են ունեցել վերջին 30 տարում: Մասնագետներն իրենց հետազոտության մեջ հանգել են այն եզրակացության, որ մարդը կարող Է չհասցնել գլուխ հանել մակաբույծների եւ այլ վնասակար օրգանիզմների տարածման մեծ արագությունից:
Որպես օրինակ նրանք բերում են Էբոլա տենդը, որի տարածումն զգալի չափով սահմանափակում են Երկրի այլ աշխարհաշրջանների (ոչ Աֆրիկայի) տարածաշրջանային կլիմայական առանձնահատկությունները: Այն դեպքում, եթե կլիմայի փոփոխությունները տեղի ունենան չափազանց արագ, նոր հիվանդությունների տարածումը կանգնեցնելն ավելի ու ավելի դժվար կլինի, նշում են գիտնականները:

Неподконтрольное распространение инфекций связали с глобальным потеплением
По мнению ученых, масштабные климатические изменения, происходящие на планете, приведут к ускорению распространения инфекций на территории, где ранее такие заболевания не наблюдались. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru,результаты своих исследований авторы опубликовали в журнале Philosophical Transactions of the Royal Society B, а кратко о них сообщает издание The Daily Mail.
Ранее ученые предполагали, что паразитам для того, чтобы приспособиться к организму новогохозяина, необходимо продолжительное время. Ученые считали, что на необходимые для адаптации изменения может уходить около ста лет.
Новое исследование специалистов показывает, что паразиты способны привыкнуть к новым условиям значительно быстрее, а глобальное потепление еще больше этому способствует.
По словам ученых, наблюдаемые изменения произошли за последние 30 лет. Специалисты в своем исследовании сделали вывод о том, что человек может не успеть справиться с высокой скоростью распространения паразитов и других вредных организмов.
В качестве примера они приводят лихорадку Эбола, распространение которой в значительной степени ограничивают региональные климатические особенности других (не африканских) регионов Земли. В случае, если изменения климата будут происходить слишком быстро, остановить распространение новых заболеваний будет все сложнее, отмечают ученые.