ԵՄ-ն վերսկսում Է գազի խնդրի շուրջ բանակցությունները Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել Է, որ Մինսկի համաձայնություններով հուսադրված Եվրահանձնաժողովը կվերսկսի եռակողմ (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Եվրամիություն) բանակցությունները գազի շուրջը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Դա անհրաժեշտ Է, «որպեսզի 2015 թվականի ձմռանը մեր առջեւ այլեւս չծառանա այն հիմնախնդիրը, որին բախվում Էինք նախորդ տարիներին»: Այդ բանակցությունները կվերսկսվեն անհապաղ»,- ասել Է Յունկերը փետրվարի լույս 13-ի գիշերը՝ Բրյուսելում կայացած ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի նիստից հետո:
«Եվրահանձնաժողովը նաեւ հանձն Է առել ուսումնասիրել Ռուսաստանի Դաշնության համար Ուկրաինայի եւ Եվրամիության միջեւ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրի տարբեր դրույթների իրագործման հետեւանքները»,- նշել Է նա:
Եվրահանձնաժողովի նախագահը ժխտել Է այն ենթադրությունները, թե ԵՄ-ն փոփոխություններ կմտցնի Ուկրաինայի հետ ասոցացման համաձայնագրի տեքստում, ինչպես դրան ձգտում Է հասնել Ռուսաստանը: «Բայց, անշուշտ, մենք պետք Է հաշվի առնենք ասոցացման համաձայնագրի հետեւանքները Ռուսաստանի տնտեսության համար, եւ այդ գնահատման լույսով մենք կընդունենք անհրաժեշտ որոշումներ»,- պարզաբանել Է Յունկերը:

ЕС возобновит газовые переговоры с Россией и Украиной
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что обнадеженная минскими договоренностями ЕК перезапустит трехсторонние (Россия, Украина, Евросоюз) переговоры по газу. Как передает Арменпресс, об этомсообщает«Интерфакс».
Это необходимо с целью «сделать так, чтобы во время зимы 2015 года мы бы больше не столкнулись с той же проблемой, с какой сталкивались в предыдущие годыե. Эти переговоры будут возобновлены немедленно», — сказал Юнкер в ночь на пятницу, 13 февраля, после заседания неформального саммита в Брюсселе.
«Еврокомиссия также взяла на себя изучение последствий различных положений соглашения о зоне свободной торговли между Украиной и Европейским союзом для Российской Федерации», — отметил он.
Председатель ЕК отверг предположения о том, что ЕС внесет изменения в текст соглашения об ассоциации с Украиной, как того добивается Россия. «Но, конечно, мы должны учитывать последствия соглашения об ассоциации для российской экономики, и в свете этой оценки мы примем необходимые решения», — пояснил Юнкер.