Հայաստանում թմրամիջոցների դեպի Թուրքիա տարանցման անդրազգային հանցավոր խմբավորում է բացահայտվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է թմրամիջոցների` ՀՀ տարածքով տարանցիկ անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող անդրազգային հանցավոր խմբավորում:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Լատինական Ամերիկայի երկրներից թմրանյութը տարանցիկ չվերթներով՝ ուղեբեռում հատուկ հարմարեցված թաքստոցներում, Պերուի, Արգենտինայի քաղաքացիների կողմից տեղափոխվում էր Հայաստան, փոխանցվում հանցավոր խմբավորման Բուլղարիայի, Լիբանանի ներկայացուցիչներին, իսկ վերջիններս ցամաքային կամ օդային ճանապարհով փորձում էին ՀՀ-ից արտահանել Թուրքիա:
Հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից բացահայտվել և կասեցվել է Սան-Պաուլո-Աբու-Դաբի-Երևան տարանցիկ չվերթով ՀՀ ժամանած Պերուի քաղաքացիներ Կորդովա Կորդովա Ալեքսանդրի և Ֆլորենս Ալվարդո Մարիա Միրզաի կողմից 2,7 կգ մաքուր քաշով«կոկաին» տեսակի թմրանյութի ՀՀ ներկրման փորձը:
Փետրվարի 9-ին նույն չվերթով ՀՀ ժամանած Արգենտինայի քաղաքացի Ալեջանդրո Ջոել Տոռեսի մոտ հայտնաբերվել էր 2,6 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութ:
Փետրվարի 12-ին ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» օդանավակայանում Բուլղարիայի քաղաքացիներ՝ ազգությամբ արաբներ, Մալեկ Աբաս Ղարիբի և Ալ Շահեր Հասան Աբդոյի մոտ հայտնաբերվել է մոտ 4,8 կգ «կոկաին» տեսակի թմրանյութ, որը վերջիններս փորձում էին Երևան-Ստամբուլ չվերթով արտահանել Թուրքիա:

В Армении разоблачена наднациональная преступная группировка по перевозке наркотиков в Турцию
В результате оперативных действий СНБ Армении разоблачена наднациональная преступная группировка по перевозке наркотиков в Турцию. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы СНБ, выяснилось, что граждане Перу и Аргентины в специальных тайниках в багаже переправляли в Армению наркотики из Латинской Америки, которые затем передавали представителям группировок из Болгарии и Ливана, которые наземным и воздушным путем пытались доставить их в Турцию.
27-го января органами СНБ Армении были разоблачены и задержаны граждане Перу Кордова Александр и Флоренс Альвардо Мария Мирза, которые транзитным рейсом Сан-Пауло - Абу-Даби – Ереван переправляли 2,7 кг кокаина.
9-го февраля тем же рейсом прибыл гражданин Аргентины Аледжандро Джоэль Торрес, который вез 2,6 кг кокаина.
12-го февраля в а/п Звартноц задержали граждан Болгарии, арабов Малека Аббаса Гариба и Аль Шахер Гасан Абдо, у которых было найдено 4,8 кг кокаина, который они пытались вывезти рейсом Ереван-Стамбул.