Հայաստանում թմրամիջոցների դեպի Թուրքիա տարանցման անդրազգային հանցավոր խմբավորում է բացահայտվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է թմրամիջոցների` ՀՀ տարածքով տարանցիկ անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող անդրազգային հանցավոր խմբավորում:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Լատինական Ամերիկայի երկրներից թմրանյութը տարանցիկ չվերթներով՝ ուղեբեռում հատուկ հարմարեցված թաքստոցներում, Պերուի, Արգենտինայի քաղաքացիների կողմից տեղափոխվում էր Հայաստան, փոխանցվում հանցավոր խմբավորման Բուլղարիայի, Լիբանանի ներկայացուցիչներին, իսկ վերջիններս ցամաքային կամ օդային ճանապարհով փորձում էին ՀՀ-ից արտահանել Թուրքիա:
Հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից բացահայտվել և կասեցվել է Սան-Պաուլո-Աբու-Դաբի-Երևան տարանցիկ չվերթով ՀՀ ժամանած Պերուի քաղաքացիներ Կորդովա Կորդովա Ալեքսանդրի և Ֆլորենս Ալվարդո Մարիա Միրզաի կողմից 2,7 կգ մաքուր քաշով«կոկաին» տեսակի թմրանյութի ՀՀ ներկրման փորձը:
Փետրվարի 9-ին նույն չվերթով ՀՀ ժամանած Արգենտինայի քաղաքացի Ալեջանդրո Ջոել Տոռեսի մոտ հայտնաբերվել էր 2,6 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութ:
Փետրվարի 12-ին ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» օդանավակայանում Բուլղարիայի քաղաքացիներ՝ ազգությամբ արաբներ, Մալեկ Աբաս Ղարիբի և Ալ Շահեր Հասան Աբդոյի մոտ հայտնաբերվել է մոտ 4,8 կգ «կոկաին» տեսակի թմրանյութ, որը վերջիններս փորձում էին Երևան-Ստամբուլ չվերթով արտահանել Թուրքիա:

Transnational criminal group, transferring drugs to Turkey, discovered in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS: Due to the operative-investigative measures taken by the National Security Service of the Republic of Armenia, a transnational criminal group, illegally transiting drugs through the territory of Armenia, has been discovered. The press service of the National Security Service of the Republic of Armenia informed Armenpress that due to the taken measures, it was found out that from the countries of Latin America drugs are being transferred to Armenia by transit flights by citizens of Peru and Argentina and passed to the representatives of Bulgaria and Lebanon of the criminal group and the latter try to export them from Armenia to Turkey by air or land.
On February 12 about 4,8 kilograms of cocaine was discovered at Bulgaria’s citizens of Arab origin Malek Abas Gharib and Al Shaher Hassan Abdo, who were trying to export it to Turkey by Yerevan-Istanbul flight.
On the facts criminal cases have been instituted. The investigation is being carried out by the Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia.