Աստղանավորդ Նիլ Արմսթրոնգի պահարանում Լուսնից բերված իրեր են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիլ Արմսթրոնգի այրին պահարանի մեջ հայտնաբերել Է այն խցիկը, որից աստղանավորդն օգտվել Է «Ապոլոն-11» տիեզերանավի անձնակազմով Լուսին կատարած թռիչքի ժամանակ:
Այն պայուսակում, որը Քերոլ Արմսթրոնգը հայտնաբերել Է Ցինցինատիի (Օհայոյի նահանգ) տան պահարանում, գտնվել են շուրջ 20 առարկաներ՝ խցիկ, վթարաին բանալի, սաղավարտի փոկ, ճոպան զսպանակեռիկով եւ այլ արտեֆակտներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Դրանց արժեքավորությունն այն Է, որ, ըստ երեւույթին, բոլոր իրերը եղել են Լուսնի վրա: Ենթադրվում Էր, որ դրանք պետք Է մնային լուսնային մոդուլում, բայց Երկիր են վերադարձվել որպես հուշաիրեր:
Նոր առարկաների հավաքածուն այժմ ցուցադրվում Է ԱՄՆ-ի Սմիթսոնի ինստիտուտի Օդագնացության եւ տիեզերագնացության ազգային թանգարանում:
Ցուցահանդեսի պատասխանատուի խոսքով՝ Երկիր Արմսթրոնգի վերադառնալուց հետո ամբողջ 45 տարում ոչ ոք չի Էլ կռահել հավաքածուի գոյության մասին:
Արմսթրոնգն առաջին մարդն Է, որը 1969 թվականին իջել Է Լուսնի վրա: Նա մահացել Է 2012 թվականին 82 տարեկան հասակում:

В шкафу у астронавта Армстронга нашли артефакты с Луны
В сумке, которую Кэрол Армстронг обнаружила в шкафу в доме в Цинциннати (штат Огайо), находилось около 20 предметов - камера, аварийный ключ, ремень от шлема, трос и с карабином другие артефакты.
Их ценность заключается в том, что, по-видимому, все предметы побывали на Луне. Предполагалось, что они должны были остаться в лунном модуле, но были возвращены на Землю в качестве памятных сувениров.
Коллекция новых предметов выставляется сейчас в Национальном музее авиации и космонавтики Смитсоновского института в США.
По словам куратора выставки, никто за все 45 лет, прошедших после возвращения Армстронга на Землю, не догадывался о коллекции.
Армстронг - первый человек, ступивший на Луну в 1969 году. Астронавт умер в 2012 году в возрасте 82 лет.