Հոգեբանները պարզել են մարդկանց երգել սովորեցնելու միջոցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երաժշտական ունակությունները բնատուր չեն, դրանք կարելի Է զարգացնել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս եզրակացության են եկել հոգեբանները, որոնք երգելու ունակությունների փոփոխություններին հետեւել են նախադպրոցականների, դպրոցականների եւ մեծահասակների շրջանում, եւ իրենց հետազոտությունների արդյունքները հրապարակել Music Perception հանդեսում:
«Սովորաբար ոչ ոք չի սպասում, որ սկսնակը կկարողանա վարպետորեն թավջութակ նվագել, քանի որ ուսուցումը շատ ժամանակ Է պահանջում, բայց չգիտես ինչու բոլորը միշտ ակնկալում են, որ մարդը կարող Է լավ երգել: Երբ որեւԷ մեկի մոտ դա չի ստացվում, նրանք շատ խիստ նեղվում են եւ թողնում դրանով զբաղվելը, սակայն մենք կարծում ենք, որ լրացուցիչ պրակտիկան նման մարդկանց կօգնի երգել սովորել»,-պատմում Է Սթիվեն Դեմորեսթը՝ Էվանսթոնի (ԱՄՆ) Հյուսիսարեւմտյան համալսարանից:
ՌԻԱ Նովոստիի հաղորդմամբ՝ Դեմորեսթը եւ նրա գործընկերները՝ ուսումնասիրելով եւ համադրելով մանկապարտեզի մի քանի տասնյակ երեխաների, վեցերորդ դասարանցիների եւ քոլեջների ուսանողների երաժշտական ունակությունները, պարզել են, որ երգելու կարողությունը բնատուր եւ անփոփոխ չԷ: «Իհարկե, մեկին երգելն ավելի հեշտությամբ Է տրվում, քան մյուսներին, սակայն այդ ունակությունը, ամենայն հավանականությամբ, կարելի Է զարգացնել, երգել կարելի Է սովորել, եւ խոսքը պարզապես ձայնային հանգույցների կանոնավոր վարժությունների մասին Է: Մեր ուսումնասիրությունը ցույց Է տալիս, որ մեծահասակներից շատերը, որոնք մանուկ հասակում օժտված են եղել երգեցողության լավ ունակություններով, կարող Էին դրանք կորցնել, եթե դադարել են երգել»,-հավելել Է Դեմորեսթը:

Психологи нашли способ научить пению людей без слуха и голоса
Музыкальные способности неявляются врожденным навыком, которому невозможно научиться, ктакому выводу пришли психологи, проследившие заизменениями вспособности петь среди дошколят, школьников ивзрослых, иопубликовавшие результаты своих исследований вжурналеMusic Perception.
"Обычно никто неожидает того, что новичок сможет играть навиолончели какмастер, так какобучение требует много времени, нопочему-то все всегда ждут того, что человек может хорошо петь. Когда укого-то это неполучается, они очень сильно обижаются ибросают это дело, однако мы думаем, что дополнительная практика поможет подобным людям научиться пению",— рассказывает Стивен Деморест (Steven Demorest) из Северо-Западного университета вЭванстоне (США).
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,Деморест иего коллеги выяснили, что умение петь неявляется чем-то врожденным инеизменным, изучив исопоставив музыкальные способности нескольких десятков детсадовцев, шестиклассников истудентов колледжей. "Конечно, кому-то пение дается легче, чем другим, однако этот навык, повсей видимости, можно развивать иобучаться ему, ив большей степени речь идет просто орегулярном упражнении голосовых связок. Наше исследование показывает, что многие взрослые, обладавшие хорошими певческими способностями вдетстве, могли потерять их, когда они перестали петь",— продолжает Деморест.