Ընտանեկան զույգն iPad-ի միջոցով իջեցրել Է վթարված ինքնաթիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օդաչուն իր կնոջ հետ կարողացել Է մի քանի տասնյակ կիլոմետր թռչել եւ հաջողությամբ իջեցնել խափանված սարքավորմամբ ինքնաթիռը: Դրա համար ընտանեկան զույգն օգտագործել Է iPad-ի հավելվածները: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Business Insider-ը:
Ամուսինները, որոնց անունները չեն հայտնվում, Վիսկոնսինից Վայմոնտ Էին ուղեւորվել ոչ մեծ միաշարժիչ ինքնաթիռով: Ամբողջ Էլեկտրասարքավորման խափանումը տեղի Է ունեցել մինչեւ Ռափիդ Սիթի 80 մղոն (շուրջ 128 կիլոմետր) հեռավորության վրա: Օլիվեր Ուայթ քաղաքի հրշեջ մասի ներկայացուցիչը ճշտել Է, որ իրադրությունը բարդացրել Է այն հանգամանքը, որ զույգն օդում Է եղել օրվա մութ ժամանակ: Ի վերջո, այն ամենն, ինչից կարող Էին օգտվել ամուսիններն օդանավը տեղական օդանավակայան հասցնելու համար, նրանց iPad-ում եղած հավելվածներն են եղել: Պլանշետի ծրագրերը նրանց օգնել են որոշելու թռիչքի արագությունն ու բարձրությունը:
Associated Press-ը նշում Է, որ ցամաքի հետ կապի կորստի պատճառով զույգին նաեւ չի հաջողվել անսպասելի վայրԷջքի մասին նախազգուշացնել Ռափիդ Սիթիի օդանավակայանի կարգավարներին, եւ վթարի հավանականությունը մեծ Է եղել: Բացի դրանից, անհնար Է եղել նաեւ շասիի օգտագործումը, սակայն օդաչուն կարողացել Է ինքնաթիռն իջեցնել ֆյուզելաժի ստորին մասի վրա:

Семейная пара посадила неисправный самолет при помощи iPad
Пилот со своей женой смогли пролететь несколько десятков километров и успешно посадить самолет с отказавшим оборудованием. Для этого семейная пара использовала только приложения на iPad. Как передает Арменпресс, об этом сообщаетBusiness Insider со ссылкой на Associated Press.
Супруги, имена которых не разглашаются, направлялась из Висконсина в Вайоминг на небольшом одномоторном самолете. Отказ всего электрооборудования произошел примерно на расстоянии в 80 миль (около 128 километров) до Рапид-Сити. Представитель пожарной части города Оливер Уайт уточнил, что ситуацию усугубило то, что пара передвигалась в темное время суток. В итоге все, чем могли воспользоваться супруги для навигации воздушного судна к местному аэропорту — это приложения на своих iPad. Программы на планшетах помогли им определять скорость и высоту полета.
Из-за потери связи с землей паре также не удалось предупредить о внеплановой посадке диспетчеров аэропорта в Рапид-Сити, и вероятность аварии была высока. Кроме того, оказалось невозможным и использование шасси, однако пилот сумел посадить самолет на нижнюю часть фюзеляжа.