«Հայաստան» հիմնադրամը լողավազան է կառուցել է Գյումրու «Երեխաների տուն» մանկատան համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Շվեյցարիայի իր տեղական մարմնի հովանավորությամբ Գյումրու «Երեխաների տուն» մանկատանը կառուցել է փակ լողավազան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստան համահայկական հիմնադրամից: «Լողավազանը մեծ կարեւորություն ունի հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների մկանների եւ հենաշարժողական ապարատի զարգացման համար: Անհրաժեշտության դեպքում լողավազանից կարող են օ•տվել նաեւ շրջանի` ընտանիքներում ապրող սահմանափակ կարողություններով երեխաները: Երեխաների հիդրոթերապիան հատուկ պատրաստվածություն կպահանջի սպասարկող բուժաձնակազմից»,-նշել է «Երեխաների տուն» մանկատան տնօրեն Ռուզաննա Ավագյանը:
Լողավազանը (30 քմ մակերեսով և 70 սմ խորությամբ) ապահովված է անհրաժեշտ պայմաններով` հանդերձարան, սանհանգույց, լոգարան, մերսման անկյուն, ինչպես նաեւ թեքահարթակ եւ սայլակները տեղափոխող մեխանիկական ամբարձիչ: Ջրամեկուսիչ պատերի, ջեռուցման ու օդափոխության համակարգերի շնորհիվ լողավազանը կարող է գործել ամբողջ տարին:
Մտավոր եւ ֆիզիկական շեղումներով 6 տարեկան շուրջ 130 երեխա մանկատանը մասնագիտացված խնամք է ստանում հատուկ պատրաստված մանկավարժների եւ բուժանձնակազմի կողմից: 6 տարին լրանալուց հետո մանկատան սաները տեղափոխվում են դեռահասների համար նախատեսված այլ հաստատություններ:
2011-2012 թվականներին Գերմանիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ Հիմնադրամը հիմնովին վերանորոգել է մանկատան երկու մասնաշենքերը: Դրան հաջորդող ծրագրի շրջանակներում էլ Հիմնադրամը վերակառուցել եւ կահավորել է բաց խաղահրապարակը, հաստատությունը համալրել նոր գույքով:

Indoor swimming pool built at Children's Home in Gyumri
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The Hayastan All-Armenian Fund has built an indoor therapy pool and related amenities at the Children’s Home of Gyumri, which shelters and provides care to children with physical and mental disabilities. The project was sponsored by the fund’s Swiss affiliate.
The Public Relations Department of the Hayastan All-Armenian Fund informed “Armenpress” that 30-square-meter, 70-centimeter-deep pool is complemented by a dressing room, a shower room with a separate section for massage therapy, and restrooms. Featuring a heating and ventilation system for year-round operation, the pool is designed to provide access to children with physical disabilities through a ramp as well as a mechanical crane for wheelchairs.
“The pool is a great help in developing motor skills and strengthening muscles through aquatic exercises. The medical staff will receive thorough training in hydrotherapy,” said Children’s Home director Ruzanna Avagyan in a phone interview. “The pool is also open, free of charge, to children with limited abilities who live with local families.”
Close to 130 children under six years of age live and receive professional care at the Children’s Home. When they reach age six, they’re placed in similar specialized facilities.
In 2011-2012, the Hayastan All-Armenian Fund implemented a complete renovation of the two buildings of the Children’s Home. The project was sponsored by the fund’s German affiliate. Following the development, the Fund reconstructed and furnished the playground, as well as provided the orphanage with additional furniture and equipment.