Dawn զոնդն ստացել Է Ցերերա թզուկ մոլորակի ռեկորդային մոտ լուսանկարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Dawn ավտոմատ տիեզերական հետազոտական ապարատը Երկիր Է հաղորդել Ցերերայի՝ Արեգակնային համակարգի խոշորագույն թզուկ մոլորակի նոր լուսանկարներ, որոնք ստացվել են ռեկորդային մոտ հեռավորությունից՝ 145 հազար կիլոմետր այդ երկնային մարմնի մակերեւույթից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է NASA-ի Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայի մամուլի ծառայությունը: Օդատիեզերական գործակալության հաղորդագրության մեջ նշված Է, որ Ցերերայի նոր շարքի նկարների լուծաչափը կրկնակի բարձր Է, քան այն լուսանկարներինը, որոնք Dawn-ի կողմից ստացվել Էին հունվարի կեսերին:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, առաքելության ինժեներներն ու գիտնականները հուսով են թզուկ մոլորակի ավելի հստակ նկարներ ստանալ առաջիկա օրերին եւ շաբաթներին՝ երկնային մարմնին տիեզերական ապարատի մոտենալու համեմատ:
Ամերիկյան Dawn զոնդը, որը NASA-ն արձակել Է 2007 թվականի սեպտեմբերի վերջին, դարձել Է առաջին տիեզերական ապարատը, որն, ուսումնասիրելով երկնային մի մարմին՝ Վեստան՝ խոշորագույն աստղակերպերից մեկը, մեկ տարի հետո դուրս Է եկել դրա ուղեծրից եւ ուղեւորվել դեպի մյուսը՝ Ցերերան՝ Երկրին ամենամոտ թզուկ մոլորակը:

Зонд Dawn получил новую порцию рекордно близких снимков Цереры
Автоматический космический исследовательский аппарат Dawn передал наЗемлю новые фотографии Цереры, крупнейшей карликовой планеты Солнечной системы, полученные срекордно близкого расстояния – 145 тысяч километров отповерхности этого небесного тела. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщает пресс-служба Лаборатории реактивного движения НАСА.
В сообщении Аэрокосмического агентства отмечается, что разрешение новой серии снимков Цереры примерно вдва раза выше, чем уфотографий, полученных Dawn всередине января. Инженеры иученые миссии надеются получить более четкие снимки карликовой планеты вближайшие дни инедели помере приближения космического аппарата кнебесному телу.
Американский зонд Dawn, запущенный НАСА вконце сентября 2007 года, стал первым космическим аппаратом, который, изучив одно небесное тело— Весту, один изкрупнейших астероидов, сошел сее орбиты спустя год инаправился кдругому— Церере, самой близкой кЗемле карликовой планете.