Փայտոջիլներին մարդկությանը նվիրել են չղջիկները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի ծագումնաբանները պարզել են, որ անկողնային փայտոջիլները մարդկությունը փոխ Է առել չղջիկներից, իսկ մակաբույծների հետ հանդիպումը տեղի Է ունեցել քարանձավներում, որոնք հնադարյան մարդիկ բաժանել են ձեռնաթեւավորների հետ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետազոտության արդյունքները ներկայացված են Molecular Ecology հանդեսում, իսկ դրա մասին հակիրճ հաղորդել Է BBC Earth-ը:
Թալսայի համալսարանի (Օկլահոմա) գիտնականները համեմատել են մարդկանց եւ չղջիկների վրա մակաբուծվող Cimex lectularius անկողնային փայտոջիլի տարբեր պոպուլյացիաների գեները: Պարզվել Է, որ բոլոր փայտոջիլները սերում են ընդհանուր նախնիներից. մակաբույծները նոր տերերի վրա են անցել Աֆրիկայից հնադարյան մարդկանց դուրս գալուց հետո: Եվրասիայի լայնարձակ տարածքներում նրանք սկսել են բնակություն հաստատել քարանձավներում՝ չղջիկների հարեւանությամբ:
XIX դարում փայտոջիլներ հանդիպում Էին գրեթե յուրաքանչյուր տանը, սակայն 1950-ական թվականներին պեստիցիդների ակտիվ օգտագործումը մարդկությանը փրկեց այդ մակաբույծներից: XXI դարի սկզբին փաստոջիլները մուտացիայի են ենթարկվել, եւ այժմ առանձնյակների մինչեւ 90 տոկոսն անընկալունակություն Է մշակել հիմնական միջատասպանների (պերիտրոիդների) նկատմամբ: Դրա հետեւանքով ԱՄՆ-ի հյուրանոցներում եւ բնակելի տներում փայտոջիլների թվաքանակի նոր աճ Է նկատվում:

Клопов человечеству подарили летучие мыши
Американские генетики выяснили, чтопостельных клоповчеловечество позаимствовало у летучих мышей, а встреча с паразитами произошла в пещерах, которые древние люди делили с рукокрылыми. Результаты исследования представлены в журнале Molecular Ecology, а коротко о нем сообщает BBC Earth.
Ученые из Университета Талсы (Оклахома) сравнили гены различных популяций постельного клопа Cimex lectularius, паразитирующих на людях и летучих мышах. Выяснилось, что все клопы происходят от общих предков: на новых хозяев паразиты переключились после исхода древних людей из Африки. На просторах Евразии те стали селиться в пещерах по соседству с летучими мышами.
В XIX веке клопы встречались почти в каждом доме, однако к 1950-м годам активное использование пестицидов спасло человечество от этих паразитов. В начале XXI века клопы мутировали, и сейчас до 90процентов особей выработали иммунитет к основным инсектицидам (перитроидам). В результате в США наблюдается новый рост численности клопов в гостиницах и жилых домах.