ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունն Աթենքում գտնվող զինված ուժերի «Սպայի տան» հանդիսասրահում հունվարի 28-ին կազմակերպել է Հայոց բանակի օրվան նվիրված տոնական ընդունելություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել մոտ 250 հրավիրյալներ, այդ թվում` Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, ռազմածովային ուժերի փոխծովակալ Ալեքսանդրոս Թեոդոսիուն, Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, ցամաքային, ռազմածովային ուժերի և ռազմաօդային ուժերի գլխավոր շտաբերի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ, ռազմարդյունաբերական համալիրի ընկերությունների ներկայացուցիչներ, հունահայ ազգային-քաղաքական և հասարակական-մշակութային կառույցների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, հայկական և հունական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Հունաստանի Հետևակի բարձրագույն դպրոցի ունկնդիր հայ սպաները, Ցամաքային զորքերի «Էվելպիդոն» ռազմական ակադեմիայի կուրսանտները և Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության արի-արենույշների խմբերը ողջունել են ու զինվորական պատիվներով ընդունել հյուրերին: Միջոցառումը սկսվել է 1 րոպե լռությամբ` ի հիշատակ օրեր առաջ Իսպանիայում օդային աղետի հետևանքով զոհված զինծառայողների, այդ թվում` Հունաստանի ռազմաօդային ուժերի 2 օդաչուների:
Իր ելույթում ՀՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Սամվել Ռամազյանն անդրադարձել է օրվա խորհրդին` ՀՀ զինված ուժերի կազմավորմանը, ինչպես նաև հայ-հունական պատմական դարավոր զինակցությանը և ներկա երկկողմ ռազմական համագործակցությանը:
Փոխծովակալ Թեոդոսիուն իր խոսքում շեշտել է, որ հայ-հունական ռազմական համագործակցությունն առաջընթաց է արձանագրել, և այն անպայման զարգացման ուղիով է ընթանալու` ի շահ երկու եղբայր երկրների ու ժողովուրդների: Փոխծովակալն ընդգծել է, որ պատիվ է Հունաստանում ուսումնառություն և վերապատրաստում անցնող հայ կուրսանտների ու սպաների առկայությունը:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարարության հրամանագրի համաձայն` կայացել է հայ-հունական ռազմական համագործակցության ոլորտում իրենց անձնական ավանդը ներդրած 7 բարձրաստիճան հույն սպաների, այդ թվում` միջազգային հարաբերությունների, ռազմական տեղեկատվության, հատուկ նշանակության զորքերի, ցամաքային զորքերի «Էվելպիդոն» ռազմական ակադեմիայի և հետևակի բարձրագույն դպրոցի պետերի, այլ ծառայությունների ղեկավարների պարգևատրումը ՀՀ զինված ուժերի գերատեսչական մեդալներով: Առանձին պարգև է հանձնվել տեղում ՀՀ զինված ուժերի կուրսանտների ուսումնառությանն աջակցող, «Երևան» խնամակալ միության պատասխանատու Գրիգոր Կարապետյանին: Միջոցառման ընթացքում Հունաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդների ասոցիացիայի ավագ, Իսպանիայի ռազմական կցորդ, ռազմածովային ուժերի կապիտան Խոսե Օչոան ասոցիացիայի պատվո հուշատախտակ է հանձնել ՀՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Սամվել Ռամազյանին` «ռազմական համագործակցության զարգացման մեջ ներդրած անձնական ավանդի համար»:

Athens celebrated 23rd anniversary of the Armenian Army
YEREVAN, 30 JANUARY, ARMENPRESS. The Embassy of the Republic of Armenia in Greece hosted a reception dedicated to Armenia’s Army Day at the Home of Officers Hall in Athens on January 28. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the event brought together nearly 250 people, including Deputy Head of the Main National Defense Headquarters of Greece, Deputy Admiral for Military-Marine Forces Alexandros Teodosiu, Members of Parliament of Greece, leaders of the main headquarters for terrestrial, military-marine and military-air forces, representatives of companies of the military-industrial complex, members of Greek-Armenian national, political, cultural and non-governmental organizations, diplomats, as well as representatives of Greek and Armenian mass media.
The Armenian officers studying at the Higher School for Infantry, students of the Evelpidon Military Academy for Land Forces and the groups of boys and girls representing Homenetmen greeted the guests and received them with military honors. The event began with a moment of silence in memory of the soldiers who died as a result of the air disaster that took place in Spain a couple of days ago, including 2 pilots of Greece’s military-air forces. In his speech, military attaché of the Armenian Embassy in Greece, Colonel Samvel Ramazyan touched upon the symbol of the day, that is, the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia, as well as the centuries-old military alliance between Armenia and Greece and the military cooperation between both countries. During the event, according to the decree of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, 7 high-ranking Greek officers were granted medals of the Armed Forces of the Republic of Armenia for their contributions to the Armenian-Greek military cooperation.