Ռոբոտները սովորել են ջազային իմպրովիզացիա անել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատլանտայի Ջորջիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը ներկայացրել Է նոր տեսագրություն, որտեղ չորս ռոբոտներ մարդուն հավասար մասնակցում են նվագելուն: Մեքենաները սովորել են ոչ միայն առաջադրված ծրագրով նվագակցել կենդանի երաժշտին, այլեւ համապատասխան իմպրովիզացիա անել, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Daily Mail-ին:
Երեք ոչ մեծ ռոբոտներ (հեղինակը դրանց անվանել Է Shimin) կատարում են աշխատանքի պարզ մասը, որը չի պահանջում գործիքների բանեցում. երկուսը կատարում են հարվածայինների համար նախատեսված պարտիան, իսկ մեկը՝ մեղեդու նվագակցումը:
Մշակման նորույթը ցուցադրում Է Shimon չորրորդ խոշոր ռոբոտը, որն իմպրովիզացիա Է անում մարիմբայով: «Շիմոնն ստիպված Է ոչ միայն մտածել, թե ինչ նվագի, այլեւ՝ ինչպես դա անի: Ալգորիթմները կարող են ստեղծել աշխարհի ամենահիանալի երաժշտությունը, բայց ռիթմի կորուստը հեշտորեն կփչացնի դրա սկզբնական գեղեցկությունը»,- պատմել Է ծրագրի ղեկավար Մեյսոն Բրետանը:

Роботы научились джазовой импровизации
Технологический институт штата Джорджии в Атланте представил новое видео, где четыре робота на равных с человеком участвуют в музицировании. Машины научились не просто аккомпанировать живому музыканту по заданной программе, но и адекватно импровизировать. Как передает Арменпресс, об этомсообщила Daily Mail.
Три небольших робота (автор проекта назвал их Shimin) делают простую часть работы, не требующую обращения с инструментами: двое исполняют предзаданную партию ударных, а один — аккомпанирующую мелодию.
Новизну разработки демонстрирует четвертый крупный робот Shimon, импровизирующий намаримбе. «Шимону приходится продумывать не только что ему играть, но и как это сыграть. Алгоритмы могут создать прекраснейшую музыку в мире, но сбои в расчете движения легко испортят ее изначальную красоту», — рассказал руководитель проекта Мэйсон Бретан.