NASA-ն ներկայացրել Է Երկրին 2004 BL86-ի մոտենալու նկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ի գիտնականները ներկայացրել են 2004 BL86 խոշոր աստղակերպի առաջին պատկերները, որը Երկրին Է մոտեցել 1,2 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա (3,1 հեռավորություն մոլորակից մինչեւ Լուսին): Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է տիեզերական գործակալության կայքը:
Պատկերներն ստացվել են Կալիֆոռնիայի Գոլդսթոունի աստղադիտարանի Deep Space Network ռադիոտեղորոշման անտենայի միջոցով: Այն ցույց Է տալիս Երկրին աստղակերպի առավելագույն մոտեցման պահը, երբ օբյեկտն անցնում Էր Լուսնի առջեւով:
Երկրին մոտենալու ժամանակ օբյեկտի արագությունը կազմել Է մեկ րոպեում մոտավորապես 160 անկյունային վայրկյան (վայրկյանում շուրջ 15 կիլոմետր):
Տիեզերական մարմինը հայտնաբերվել Է 2004 թվականի հունվարի 30-ին LINEAR-ի փոքր երկնային մարմինների որոնման համակարգով: Հենց այդ ժամանակ Էլ աստղագետները հայտնաբերված աստղակերպը դասել են պոտենցիալ կերպով վտանգավորների շարքին եւ սկսել են մեծ ուշադրությամբ դիտարկել այն:

НАСА представило снимки приближения 2004 BL86 к Земле
Ученые из НАСА представили первые изображения крупного астероида 2004 BL86, которыйприблизилсяк Земле на расстояние 1,2 миллиона километров (3,1 расстояния от планеты до Луны),как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте космического агентства.
Изображения получены при помощи радиолокационной антенны Deep Space Network обсерватории Голдстоун в Калифорнии. Оно показывает момент максимального сближения астероида с Землей, когда объект пролетал перед Луной.
Во время сближения с Землей скорость объекта составила примерно 160 угловых секунд в минуту (порядка 15 километров в секунду). Космическое тело было открыто 30 января 2004 года системой поиска малых небесных тел LINEAR. Тогда же обнаруженный астероид астрономы отнесли к числу потенциально опасных и стали пристально наблюдать за ним.