Սմարթֆոնների նոր հավելվածը կկանխատեսի ավիավթարի հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Vanilla Pixel ընկերությունը մշակել Է հավելված, որը կանխատեսում Է ավիավթարի հնարավորությունը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով CNN հեռուստաալիքին:
Am I Going Down? հավելվածը վերլուծում Է թռիչքների ներկա վիճակագրությունը՝ կանխատեսելու այն ինքնաթիռի անկման հնարավորությունը, որով թռչում Է օգտատերը: Որպես երթուղիների վերաբերյալ տվյալների աղբյուրներ են հանդես գալիս Ժնեւի Ավիաաղետների հաշվառման բյուրոն, ԱՄՆ-ի Տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհուրդը եւ ՄԱԿ-ի Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը:
Հավելվածի մշակողը՝ Նիկ Ջոնսը, հայտարարել Է, որ Am I Going Down?-ը հատուկ ստեղծված Է նրանց համար, ովքեր վախենում են թռիչքներից: «Ներկայացնելով հավելվածները՝ ես ցանկացել եմ ցույց տալ, որ ավիաաղետների վտանգը շատ փոքր Է»,- հայտարարել Է Ջոնսը: Նրա խոսքով՝ եթե ուղեւորը հետագա 11 հազար տարվա ընթացքում ամեն օր թռչի, այն բանի հնարավորությունը, որ նա թեկուզեւ մեկ անգամ ավիաաղետի կենթարկվի, շատ փոքր Է:

Новое приложение для смартфонов спрогнозирует возможность авиакатастрофы
Лондонская компания Vanilla Pixel разработала приложение, которое предсказывает возможность авиакатастрофы. Как передает Арменпресс, об этомсообщаеттелеканал CNN.
Приложение Am I Going Down? анализирует настоящую статистику полетов, чтобы спрогнозировать возможность падения самолета, на котором летит пользователь. В качестве источников данных о маршрутах выступает женевское Бюро учета авиакатастроф, Национальный совет по безопасности транспорта США и Международная организация гражданской авиации ООН.
Разработчик приложения Ник Джонс заявил, что Am I Going Down? специально создано для тех, кто боится полетов. «Представляя приложения я хотел показать, что риск возникновения авиакатастроф очень малե, — заявил Джонс. По словам Джонса, если пассажир будет летать ежедневно на протяжении следующих 11 тысяч лет, шанс того, что он хотя бы однажды попадет в авиакатастрофу, очень мал.