Հայ քննիչները Վալերի Պերմյակովից փորձանմուշներ են վերցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր քննչական վարչության վարույթում շարունակվում է 2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննությունը։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրինՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվությանեւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հնչեղությունը եւ կարեւորելով հասարակության տեղեկություն ստանալու իրավունքը՝ տեղեկացնում ենք, որ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովից հայ քննիչները վերցրել են փորձանմուշներ՝ դեպքի վայրում հայտնաբերված հետքերի, վերցված փորձանմուշների հետ համեմատական, այդ թվում` դատակենսաբանական, գենետիկական, քրեագիտական փորձաքննություններ նշանակելու համար։
Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունը տեղի է ունեցել փաստաբանի եւ թարգմանչի մասնակցությամբ, իսկ հարցաքննությունը, օրենքով սահմանված կարգով, տեսաձայնագրառվել է։
Քննության շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ մեղադրյալի ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։
Կից ներկայացվում ենք կադրեր՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի կողմից Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունից։ (Կադրերում երեւում են նաեւ փաստաբանը եւ թարգմանիչը, որոնց դեմքերը փակվել են՝ նրանց անվտանգությունն ապահովելու նկատառումներից ելնելով)։

Армянские следователи взяли образцы у Пермякова для проведения сравнительных экспертиз
Следственный комитет Армении продолжает расследование дела по убийству семьи Аветисянов в городе Гюмри 12 января.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, учитывая большой общественный резонанс и важность предоставления информации обществу, СК сообщает, что у обвиняемого в убийстве семьи Аветисянов Валерия Пермякова армянские следователи взяли образцы для проведения сравнительного анализа с обнаруженными на месте преступления следами и образцами, в том числе для проведения судебно-биологической, генетической, криминологической экспертиз.
Допрос Валерия Пермякова состоялся в присутствии адвоката и переводчика. Была сделана видеозапись допроса, в соответствии с установленным порядком.
В рамках следствия проводятся необходимые мероприятия для проверки указанных обвиняемым обстоятельств.
СК Арменпресс представил кадры допроса В.Пермякова (в кадре видны также адвокат и переводчик, лица которых скрыты в целях обеспечения их безопасности).