Հայ քննիչները Վալերի Պերմյակովից փորձանմուշներ են վերցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր քննչական վարչության վարույթում շարունակվում է 2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննությունը։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրինՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվությանեւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հնչեղությունը եւ կարեւորելով հասարակության տեղեկություն ստանալու իրավունքը՝ տեղեկացնում ենք, որ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովից հայ քննիչները վերցրել են փորձանմուշներ՝ դեպքի վայրում հայտնաբերված հետքերի, վերցված փորձանմուշների հետ համեմատական, այդ թվում` դատակենսաբանական, գենետիկական, քրեագիտական փորձաքննություններ նշանակելու համար։
Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունը տեղի է ունեցել փաստաբանի եւ թարգմանչի մասնակցությամբ, իսկ հարցաքննությունը, օրենքով սահմանված կարգով, տեսաձայնագրառվել է։
Քննության շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ մեղադրյալի ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։
Կից ներկայացվում ենք կադրեր՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի կողմից Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունից։ (Կադրերում երեւում են նաեւ փաստաբանը եւ թարգմանիչը, որոնց դեմքերը փակվել են՝ նրանց անվտանգությունն ապահովելու նկատառումներից ելնելով)։

YEREVAN, 22 JANUARY, ARMENPRESS. Investigation into the case instigated in relation to the murder of the Avetisyans in Gyumri on 12 January 2015 continues as part of the proceedings of the General Investigative Department of for Examination of Specially Important Cases of the investigative Committee of the Republic of Armenia.
As the Department of Information and Public Relations of the Investigative Committee of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, taking into consideration the great reactions that the criminal case sparked among society and attaching importance to the society’s right to receive information, we inform that Armenian investigators have taken from Valery Permyakov, who is charged with killing the members of the Avetisyan family, experimental samples in order to designate expert examinations of traces found at the scene of the crime, comparison with the taken experimental samples, including forensic-biological, genetic and criminological expert examinations. Permyakov’s interrogation was held with a lawyer and a translator, and the interrogation was, in the manner prescribed by law, videotaped. Below are scenes from Permyakov’s interrogation with an investigator of the Investigative Committee of the Republic of Armenia (The lawyer and translator are seen in the scenes, their faces are not shown for security considerations).