Կանադացի գիտնականների ստեղծած հաբերն ազատում են ժամային գոտու փոփոխման համախտանիշից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Մակգիլի համալսարանի եւ Դուգլասի հոգեկան առողջության ինստիտուտի աշխատակիցներն ստեղծել են հաբեր, որոնք օգնում են օրգանիզմի կենսաբանական ժամացույցը «հարմարեցնել» այլ ժամային գոտու եւ խուսափել տհաճ ախտանիշներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Դուգլասի ինստիտուտի կայքում:
Նշվում Է, որ հեռավոր ճանապարհորդությունը խախտում Է օրգանիզմի ցիրկադային ռիթմերը, որը սովորել Է քնել գիշերը եւ արթուն մնալ ցերեկը: Ժամային գոտիների փոփոխման դեպքում մարդու մոտ կարող Է հայտնվել ջեթլագ (ժամային գոտու փոփոխման համախտանիշ). անքնություն, գերհոգնածություն, ախորժակի հետ կապված խնդիրներ, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ մի ամբողջ շարք խրոնիկական հիվանդություններ, ներառյալ շաքարախտ եւ ուռուցքներ:
«Ինտերֆաքս»-ի հաղորդմամբ՝ նոր դեղը, որը հաջողությամբ փորձարկվել Է 16 կամավորների վրա, արյան սպիտակ գնդիկներն այն կերպ Է սինքրոնացում, որ օրգանիզմն սկսում Է օրը համարել գիշեր եւ ընդհակառակը: Այժմ պատրաստուկի փորձարկումները շարունակվում են: Թե երբ այն վաճառքի կհանվի, առայժմ հայտնի չԷ:

Канадские ученые изобрели таблетки для избавления от синдрома смены часового пояса
Сотрудники Университета Макгилла и Института психического здоровья Дугласа (Канада) изобрели таблетки, которые помогают "настроить" биологические часы организма на другой часовой пояс и избежать неприятных симптомов, говорится на сайте института Дугласа, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Отмечается, что путешествие на большое расстояние сбивает циркадные ритмы организма, который привык спать ночью и бодрствовать днем. При смене часовых поясов у человека может появиться джетлаг (синдром смены часового пояса): бессонница, переутомление, проблемы с аппетитом, а в долгосрочной перспективе - целый набор хронических заболеваний, включая диабет и онкологию.
Новое лекарство, которое было успешно опробовано на 16 волонтерах, синхронизирует белые кровяные тельца таким образом, что организм начинает считать день ночью и наоборот. Сейчас испытания препарата продолжаются. Когда он поступит в продажу, пока неизвестно.