Հայաստանի կառավարությունը նոր գործիքով կխթանի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատեց«Շահութահարկի մասին» ՀՀօրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը խրախուսում է արտահանումը մեր երկրից:«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը կառավարության նիստում նշեց, որ նախագծով նախատեսվում է ՀՀռեզիդենտ հարկ վճարողի(բացառությամբ հանքարդյունահանող և(կամ) հանքային հումքի վերամշակում իրականացնող ռեզիդենտ հարկ վճարողների)համար շահու­թա­հարկի գումարը հարկվող շահույթի նկատմամբ հաշվարկել2 տոկոս դրույքաչափով, եթե հարկ վճա­րողը կունենա ՀՀկառավարության հավանությանն արժանա­ցած արտա­հանման ծրագիր ևհաշվետու տարվա ընթացքում ՀՀտարածքից «Արտա­հա­նում» մաքսային ընթացակարգովկարտահանիառնվազն 50 մլրդ դրամի մաք­սա­յին արժե­­քով ապրանքներ:
Բացի այդ, հարկ վճարողը պետք էհաշվետու տարվա ընթացքում ՀՀռեզիդենտ բանկերում բացված բանկային հաշիվներին արտահանման ծրագրին վերաբերող գործու­նեությու­նից մուտ­քագրիառնվազն 50 մլրդ դրամին համարժեք արտարժույթ ևհաշվետու տարվա ընթացքում չունենաՀՀտարածքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից կամ ծառայությունների մատու­ցումից ստացման ենթակա եկամուտներ:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ սա կառավարության ոչ ստանդարտ քայլերից մեկն է, որով փորձ է արվում խթանել արտահանումը: «Եթե մենք կարողանանք ունենալ նման գործընկերներ, ովքեր տարվա ընթացքում կկարողանան 50 մլրդ դրամի ապրանք արտահանել մեր երկրից, ապա դա կնպաստի նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, դեպի պետբյուջե եկամտհարկի և այլ լրացուցիչ եկամուտների մուտքին: Պետք է փորձենք բոլորս խոսել այս օրենքի նախագծի մասին, որպեսզի մեր հայրենակիցները և բոլոր այն գործարարները, ովքեր կցանկանան կազմակերպել արտահանում, տեղյակ լինեն»,- ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ օրենքը չի առնչվում հանքարդյունաբերության ոլորտին:

Правительство Армении применит новый инструмент для стимуляции экспорта
Правительство Армении утвердило изменения и дополнения к Закону о подоходном налоге, которые направлены на стимуляцию экспорта. Как передает «Арменпресс», замминистра экономики Вахтанг Мирумян на заседании правительства отметил, что предоставлены льготы тем налогоплательщикам, которые представят одобренные правительством экспортные производства, и объем экспортируемой ими продукции будет не ниже 50 млрд драмов в год.
Кроме того, бенефициарии нового закона должны в течение года оприходовать на своих счетах в армянских банках валюту, эквивалентную сумме не менее 50 млрд драмов в год и у них не должно быть финансовых поступлений от других видов деятельности на территории Армении.
Премьер-министр Овик Абрамян отметил, что это один из нестандартных шагов правительства, пытающегося применить новый инструмент для стимуляции экспорта. Причем, если подобные деятели найдутся, это будет также означать новые рабочие места в Армени, приток средств в бюджет и прочие дополнительные доходы. «Мы должны говорить о новом законе, чтобы все наши соотечественники и зарубежные предприниматели знали о нем»,- сказал премьер-министр Овик Абрамян, добавив, что закон не относится к добывающей промышленности. Правительство признало законопроект срочным и направило его в НС.