2016 թվականին Երկրի բնակչության 1 տոկոսն ավելի հարուստ կլինի 99 տոկոսից. Oxfam
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին Երկրի բնակչության ամենահարուստ 1 տոկոսն ավելի մեծ կարողություն կունենա, քան մնացած 99 տոկոսը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին, հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի Oxfam բարեգործական կազմակերպությունը:
Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում կայանալիք Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախաշեմին, որտեղ ամեն տարի հավաքվում են աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդիկ, կազմակերպությունը փորձում Է ուշադրությունը հրավիրել աճող անհավասարության վրա:
Oxfam-ի ղեկավար Ուինի Բյանիման հայտարարել Է, որ անհավասարությունը հասել Է շշմեցուցիչ մասշտաբների, եւ ամենահարուստների եւ ամենաաղքատների միջեւ խզումը սրընթաց մեծանում Է:
Բարեգործական կազմակերպությունն աշխարհի պետությունների իշխանություններին կոչ Է արել՝ պայքարել հարկերից խուսափելու դեմ եւ բարելավել պետական ծառայությունների որակը, ինչպես նաեւ կոչ Է արել՝ օրենսդրորեն ամրագրել աշխատավարձի նվազագույն չափը եւ նվազագույն ապրուստամիջոցը՝ նպաստելու եկամուտների ավելի հավասարաչափ բաշխմանը:

Oxfam: к 2016 году 1% населения Земли будет богаче 99%
К 2016 году самый богатый 1% населения Земли будет обладать большим состоянием, чем остальные 99%, предупреждает британская благотворительная организация Oxfam.
Организация пытается привлечь внимание к растущему неравенству в мире в преддверии Всемирного экономического форума в швейцарском Давосе, на котором ежегодно собираются самые влиятельные люди мира,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Глава Oxfam Уинни Бьяньима заявила, что неравенство достигло ошеломляющих масштабов, и разрыв между самыми богатыми и самыми бедными стремительно увеличивается.
Благотворительная организация призвала власти государств мира к борьбе с уклонением от налогов и улучшению качества государственных услуг, а также призвала законодательно закрепить минимальный размер оплаты труда и прожиточный минимум, чтобы способствовать более равномерному распределению доходов.