Հիմարությանը հիմարությամբ չենք պատասխանում, բայց պատասխան ստանալու իրավունք ունենք. Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում Շիրակի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանի ձեռամբ կատարվեց Գյումրիում դաժանաբար սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հոգեհանգստի կարգ:
Տերունական աղոթքից ու կարգից հետո սրբազանը ժողովրդին հարցի պահանջատիրության, բայց նաև զգոնության կոչ արեց: «Այնքան վիշտ կա մեր սրտում, որ ասելիք չի թողնում: Համազգային ողբերգության մեջ ենք: Երեք օր է` փորձում ենք հասկանալ անհասկանալին, ըմբռնել՝ անըմբռնելին, բացատրել՝ անբացատրելին: Մեր մարդկային բանականությունից վեր է այս եղեռնագործությունը հասկանալն, ընդունելն ու բացատրելը: Ոճիրը գործված է անակնկալ, և ոճրագործն արդեն իսկ կորցրել է մարդ կոչվելու իրավունքը: Այս 50 տարվա մեջ «վիժվածք» բառն ինձ հասկանալի չէր, հիմա հասկանալի դարձավ: Մենք մի պահ պատկերացրինք, որ ռազմի դաշտում ենք, և Ավետիսյանները գտնվեցին առաջին գծում և ընդունեցին հարվածն իրենց վրա: Այդ մարդանման կենդանին կարող էր մեզանից յուրաքանչյուրի տուն մտնել: Սա անմեղ մանկանց կոտորած էր, ովքեր հարվածն իրենց վրա վերցրեցին և իրենց նահատակությամբ փրկել են մեզ: Այստեղ առաջանում են հարցեր, որոնց պատասխանը մենք ակնկալում ենք ստանալ, մենք ուրիշ բան չենք ուզում՝ եթե ոչ ապահովություն ու խաղաղություն: Մենք զինվորին միշտ համարել ենք իբրև խաղաղության երաշխավոր ու ապահովության գրավական, այլ ոչ թե որպես գիշերը մեր տունը մտնող ու մեր զավակներին սպանող: Ուրեմն, ինչ- որ բան ինչ-որ տեղ սխալ է, ու մենք այդ սխալը սրբագրել ենք պահանջում: Զինվորը չի կարող ոճրագործ լինել, ասկյարն է ոճրագործ լինում: Եվ այստեղ պետք պարզվի, թե ով է մեղավոր, որ այդպիսի երևույթ կա, որ մութ ուժն է. գտնել է պետք այդ մութ ուժը: 2015 թվականին մենք հերթական եղեռնին պատրաստ չէինք, և այն էլ` եղբայրական հավատով ազգի ներկայացուցչի կողմից: Սովորական քաղաքացի չէ` հանցագործությունը կատարողը զինվոր է, ինչը նշանակում է, որ պետությունը պարտավորություն ու պարտականություն ունի պատասխան տալու դրա համար, և այդ պատասխանը Գյումրիի ժողովուրդն իրավունք ունի պահանջելու ՌԴ-ից, որքան էլ որ այդ երկիրը մեծ և հզոր երևա: Գյումրեցին չի վախեցել թուրքից, պարսիկից, չի կարող վախենալ և այսուհետ չի վախենա որևէ մեկից և պատասխան է պահանջում: Մեզ կոչ են անում, և մենք էլ ձեզ կոչ ենք անում սթափության և հավասարակշռության: Ոչ մի ավելորդ քայլ չպետք է լինի: Մենք հավասարակշիռ ժողովուրդ ենք»,- իր առաջնորդական խոսքում նշեց Միքայել սրբազանը՝ ևս մեկ անգամ կոչ անելով բոլորին աղոթելու փոքրիկ տղայի առողջության համար:

His Holiness Mikayel: "We don't respond to stupidity with a stupid act, but we have the right to receive an answer"
GYUMRI, 14 JANUARY, ARMENPRESS.Leader of the Shirak Diocese, His Grace, Bishop Mikayel Ajapahyanperformed a Requiem Mass in memory of the victims of the Avetisyans who were brutally murdered in Gyumri. The Requiem Mass was performed at the St. Nshan Church in Gyumri.
After the Lord’s Prayer and the order, His Holiness urged the people to claim, but also be alert.“There is so much sorrow in our hearts. This is a national tragedy. For the past three days, we have been trying to understand the incomprehensible, perceive the imperceptible and explain the inexplicable. The crime came as a surprise, and the criminal can no longer be referred to as a human being. For a moment, we thought we were on the battlefield, and the Avetisyans were on the frontline. That human-like animal could have entered the house of any one of us. Here we ask ourselves questions and want them to be answered. We don’t want anything else, if not peace and safety. We Armenians have always looked at soldiers as the guarantee of our peace and security, not as someone who invades someone’s home at night and kills our children. So, something is wrong, and we have to make it right. We have to clarify who the culprit is. We weren’t ready for genocide in 2015, much less from the representative of a nation with faith in fraternity. The one who perpetrated the crime was a soldier, meaning that the government is liable and responsible for giving a response, and the people of Gyumri have the right to demand a response from the Russian Federation, no matter how big and powerful that country seems to be. They call on us, and we call on you to be alert and balanced. We Armenians are balanced. We don’t respond to stupidity with a stupid act, but we have the right to receive an answer, and if in this city there is an institution that causes harm to our citizens, then the issue has to be discussed. We simply want a response. We don’t want to see bloodshed or a revolution. We are Christians. We are a strong nation. We have experienced genocide and must live, create and become stronger. The Avetisyans’ must live on. May the child recover,”His Holiness Mikayel mentioned, calling on everyone once again to pray for the little boy’s health.