Երեխաների կանոնավոր քունն ուսուցման լավագույն օգնականն Է. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանոնավոր քունը երեխաներին անհրաժեշտ Է նոր նյութը լավագույնս մտապահելու համար: Եվրոպացի գիտնականները, որոնք Proceedings of the National Academy of Sciences հանդեսում հրապարակել են իրենց անցկացրած հետազոտության արդյունքները, եկել են այն եզրակացության, որ երեխաները նոր տեղեկատվությունն անհամեմատ ավելի լավ են մտապահում, եթե լավ են քնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Հետազոտությանը մասնակցել են 6-ից մինչեւ 12 ամսական 216 փոքրիկներ: Գիտափորձի շրջանակներում գիտնականները զարգացնող տարբեր խաղերի օգնությամբ դիտարկել են, թե փոքրիկներն ինչպես են մտապահում նոր տեղեկատվությունը:
Պարզվել Է, որ այն փոքրիկները, ովքեր խաղերից անմիջապես հետո պառկում Էին քնելու, հիշում Էին այն իրերի գրեթե կեսը, որոնք նրանց ցույց Էին տալիս: Իսկ այն փոքրիկները, ովքեր չԷին քնում չորսժամյա խաղային շրջանի ընթացքում, ոչինչ չԷին հիշում:
Ըստ գիտնականների, արդյունքներն ապացուցում են քնից առաջ ընթերցանության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ բացատրում են, թե ինչու են փոքրիկները վաղ հասակում այդքան երկար քնում:

Ученые: детский сон - лучший помощник в обучении
Регулярный сон необходим маленьким детям для лучшего запоминания нового материала. Европейские ученые, опубликовавшие результаты исследования в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, пришли к выводу, что дети запоминают новую информацию гораздо лучше, если поспят.
В исследовании приняли участие 216 малышей в возрасте от 6 до 12 месяцев. В рамках эксперимента ученые с помощью различных развивающих игр наблюдали за тем, как маленькие дети запоминают новую информацию,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Оказалось, что те малыши, которые сразу после игровой сессии ложились спать, помнили почти половину из того, что им показывали. Малыши, которые не спали в течение четырехчасовой игровой сессии, не помнили ничего.
По словам ученых, результаты доказывают необходимость чтения перед сном, а также объясняют, почему малыши в раннем возрасте проводят так много времени во сне.